PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Ruchała Tyszler: bez zaangażowania rodziców nie rozwiążemy problemu próchnicy wśród dzieci

ms
06-08-2015, 08:23
Agnieszka Ruchała Tyszler: bez zaangażowania rodziców nie rozwiążemy problemu próchnicy wśród dzieci Agnieszka Ruchała - Tyszler.jpg
90 proc. dzieci ma próchnicę - wynika z raportu IPSOS. - Lepiej nie będzie dopóki rodzice nie zostaną uświadomieni i przekonani do roli profilaktyki w ochronie zdrowia jamy ustnej - mówi dla Radia Szczecin Agnieszka Ruchała Tyszler, wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL.

Agnieszka Ruchała - Tyszler wskazuje na konieczność uruchomienia stabilnego programu rządowego, dotyczącego profilaktyki i opieki stomatologicznej wśród dzieci. Muszą to być działania wieloletnie, systematycznie monitorowanie i kontrolowane. Okazjonalne akcje nic nie zmienią.

W ocenie wiceprezes NRL ważne jest to, aby rządowy program edukacyjny został skierowany do całego społeczeństwa, a nie tylko do wybranych grup zawodowych: przedszkolanek, nauczycieli, lekarzy, w tym lekarzy ogólnych.

Agnieszka Ruchała – Tyszler mówi, że często rodzice nie zdają sobie sprawy czym jest próchnica i że jej skutki nierzadko rzutują na całe życie osoby nią dotkniętej. Co gorsza, duża grupa rodziców nie daje zgód nawet na to, aby uzębienie ich dzieci było rutynowo przejrzane. Tak się dzieje niezależnie od statusu społecznego opiekunów i ich sytuacji materialnej. Rodziny najsłabiej uposażone uzyskanego wsparcia finansowego w zasadzie nigdy nie wykorzystują na realizację zabiegów stomatologicznych, ważniejszy jest z pewnością zakup żywności.

- Książeczka zdrowia, z obowiązkowymi przeglądami stomatologicznymi, to dobry kierunek zmian. Jestem przerażona, gdy widzę dziecko, które cierpi z powodu próchnicy. O ile dziecko cierpi, a rodzice nie są w stanie uchronić je przed tym cierpieniem - ich rolę musi przejąć państwo - uważa wiceprezes NRL.

Więcej: radioszczecin.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH