PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Agnieszka Mielczarek: obecny zakres świadczeń refundowanych to katastrofa zdrowotna, społeczna i ekonomiczna

en
31-03-2017, 13:00
Agnieszka Mielczarek: obecny zakres świadczeń refundowanych to katastrofa zdrowotna, społeczna i ekonomiczna Zdrowie Polaków w podeszłym wieku, nie tylko stomatologiczne, zagrożone (fot. pixabay)
Krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek z Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM apeluje o natychmiastowe działania, które pozwolą Polakom na zachowanie naturalnego uzębienia do późnej starości.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek apeluje  o zwiększenie publicznych wydatków na leczenie stomatologiczne, wyceny punktowe i podniesienie wartości procedur leczniczych w zakresie stomatologii zachowawczej z endodocją u osób dorosłych.

Dotychczasowe działania i programy profilaktyczne wdrażane w Polsce dedykowane były głównie populacji dzieci i młodzieży. Niewątpliwie kierunek ten jest słuszny, bo tylko tak można kształtować właściwe nawyki prozdrowotne. Co oczywiście procentuje przez całe życie. Należy jednak uświadomić sobie fakt, że obecnie stoimy w obliczu starzejącego się społeczeństwa. Prognozy demograficzne sugerują, że w niedalekiej przyszłości odsetek osób starszych (60+) będzie stanowił 30 proc. naszej populacji, pisze konsultant krajowy.

Już obecnie sytuacja polskich seniorów jest zła - odsetek osób bezzębnych wynosi około 44 proc. i jest jednym z najwyższych w Europie. Polak w wieku 65-75 lat posiada średnio 6 zębów, masowo występują choroby przyzębia. Sytuacja ta nie tylko wpływa na nasilenie objawów chorobowych, ale w znaczny sposób ogranicza jakość życia i funkcjonowanie osób starszych w różnych aspektach życia. 

Zły stan zdrowia jamy ustnej to skutek ograniczonego zakresu świadczeń gwarantowanych oraz braku możliwości stosowania dopłat do lepszej jakości usług lub proponowanych materiałów. Jako że NFZ nie refunduje procedur leczenia endodontycznego zębów przedtrzonowych i trzonowych wielu pacjentów nie podejmuje takiego leczenia, bo ich na nie stać.  A jak wiadomo stan zdrowia jamy ustnej to istotny element zdrowia ogólnego i ma nierozerwalny związek z kondycją całego organizmu oraz przebiegiem chorób przewlekłych.

Stąd pilna potrzeba wprowadzenia nowych świadczeń lub rozszerzenia zakresu świadczeń gwarantowanych o np. naprawę wypełnienia, zamknięcie perforacji kanału korzeniowgo lub dna komory, biomechaniczne opracowanie kanału korzeniowego, czy ponowne leczenie endodontyczne. Niewielki zakres procedur w koszyku świadczeń gwarantowanych ogranicza bowiem możliwość skutecznego leczenia stomatologicznego zgodnie z europejskimi standardami, krytykuje Agnieszka Mielczarek.

Więcej: izba-lekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
starzenie się   świadczenia gwarantowane   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH