• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

…i gabinety szkolne też przywrócimy!

ŁS
04-11-2014, 09:10
…i gabinety szkolne też przywrócimy! Dentysta w każdej szkole - jedna z najpopularniejszych obietnic polityków (fot. sxc.hu)
Na kilkanaście dni przed wyborami samorządowymi Komitet SLD Lewica Razem przedstawił główne założenia programu dotyczącego ochrony zdrowia. Znalazło się w nim jedno z najpopularniejszych haseł polityków, bez względu na przynależność partyjną – „przywrócimy gabinety dentystyczne w szkołach”.

Zdaniem SLD Lewica Razem, powrót opieki stomatologicznej mają zapewnić samorządowe programy zdrowotne. Nie wiadomo, czy politycy mają na myśli te same programy, które z rzadka ocenia Rada Przejrzystości AOTM, czy zupełnie inne. I tyle.

Dentystę w każdej szkole obiecał 3 listopada po raz kolejny Jarosław Kaczyński. Jak, kiedy i za ile - nie wiadomo. W programie dotyczącym ochrony zdrowia Prawa i Sprawiedliwości widnieje tylko taki zapis: „Szczególną uwagę zwrócimy na rozszerzenie programu profilaktyki i opieki stomatologicznej. Badania epidemiologiczne wykazują, że około 90 proc. dzieci 7-letnich, i zbliżony odsetek dzieci 12-letnich ma próchnicę zębów. Stan taki dowodzi absolutnego lekceważenia zdrowia dzieci. Stąd niezwykle ważnym zadaniem będzie powrót szkolnych gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży".

Przypomnijmy, że według ostatnich wyliczeń Ministerstwa Zdrowia koszt powrotu gabinetów dentystycznych do szkół waha się na poziomie 4,5 miliarda zł. Na tę sumę składa się koszt sprzętu i dostosowania pomieszczenia, które w tej chwili nie istnieje - ok. 150 tys. zł pomnożone przez 30 000 szkół.
Warto pamiętać jednocześnie, że roczny budżet NFZ na opiekę stomatologiczną w Polsce to ok. 1,8 mld złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
MZ   dentysta w szkole   wybory samorządowe  

POLECAMY W SERWISACH