• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

700 zł za stomatologiczną pomoc doraźną - a więc jej nie ma

ms
03-02-2017, 08:43
700 zł za stomatologiczną pomoc doraźną - a więc jej nie ma Mało pieniędzy na doraźną pomoc stomatologiczną (foto: pixabay)
Kujawsko – Pomorski OW NFZ wypłaca 700 zł ryczałtu za dyżur w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej. To zdecydowanie za mało. Efekt jest taki, że w Toruniu nie można liczyć na pomoc dentysty w porze nocnej, w soboty, niedziele i święta.

- W mojej ocenie proponowana przez NFZ stawka jest za niska. Za te pieniądze nie jestem w stanie zorganizować bezpiecznego pogotowia stomatologicznego. Nie ma chętnych do pracy w pogotowiu lekarzy - tłumaczy toruńskim Nowościom Jerzy Jakubiak, dyrektor Regionalnego Centrum Stomatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. - Mam 20 specjalistów stomatologów, 20 lekarzy szkolących się. Pracujemy ponad siły, przyjmując więcej niż 200 planowych pacjentów. Dodatkowo do centrum trafia codziennie po kilku pacjentów z bólem zęba.

W Toruniu nie ma doraźnej pomocy stomatologicznej od 1 listopada, kiedy to przychodnia Rudak-Med wypowiedziała NFZ umowę, bo nie miała dentystów chętnych do pracy w nocy i święta. Od tego czasu zorganizowano dwa przetargi – bez rezultatu.

Za to rezultatem tej sytuacji są kłopoty w Ciechocinku. - Liczba przyjmowanych przez stomatologa osób w nocy i święta wzrosła o 60 proc.- mówi Beata Grądzikowska z Przychodni Rodzinnej przy ul. Zdrojowej. To co było zadowalającą stawką jakiś czas temu, przy zdecydowanie większym ruchu pacjentów okazało się kwotą zbyt małą. Nie chodzi tylko o wzmożony wysiłek związany z zabiegami. Większa ich liczba to wyższe zużycie sprzętu i materiałów. Pomimo tej sytuacji NFZ stawki nie chce zwiększyć.

Podobne problemy mają Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz. Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala w Grudziądzu twierdzi, że do pogotowia stomatologicznego dokłada. W 2016 r. władze Grudziądza pomogły szpitalowi w sprzęcie, ale nie o taką pomoc chodzi, gdyż wyposażeniu gabinetów stomatologicznych nie można nic zarzucić, ważne jest natomiast bieżące finansowanie działalności placówki.

Więcej: nowosci.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
doraźna opieka stomatologiczna   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH