• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

140 zł na opiekę stomatologiczną toruńskiego dziecka

js
02-02-2016, 10:29
140 zł na opiekę stomatologiczną toruńskiego dziecka "Toruń olśniewa uśmiechem"ze znakami zapytania (foto: pixabay)
Dużo to, czy mało? 140 zł to kwota pokaźna, zważywszy że w statystykach NFZ każdy ubezpieczony Polak liczyć może na ok. 50 zł pakiet stomatologicznych świadczeń. Ale…

Władze Torunia chcą przeznaczyć w 2016 r. (od marca) na zabiegi i działania edukacyjne w zakresie stomatologii dzieci 140 tys. zł. Kwota ta rozdzielona ma być miej więcej równomiernie na ok. 1 tys. uczniów toruńskich szkół. Daje to ok. 140 zł na jednego pacjenta. To dużo.

Niewiele jednak, zważywszy, że toruńska oświata obejmuje m.in. 194 oddziałów w gimnazjach, 161 w liceach, 137 w technikach, 22 w ZSZ. Wiadomo także, że w każdej z klas uczy się od 21 do 27 uczniów. Łącznie czyni to ok. 14 tys. uczących się dzieci. O ile 140 tys. zł podzielić sprawiedliwie między wszystkich uprawnionych pozostanie 10 zł na każdego.

Faktem jest także to, że z programu „Toruń olśniewa uśmiechem „ skorzystają przede wszystkim uczniowie, kształcący się w szkołach, w których umiejscowiono gabinety stomatologiczne. Faktem jest także i to, że nie wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci znalazły się pod opieką szkolnych gabinetów stomatologicznych. Tym niemniej przeznaczenie dodatkowych pieniędzy (poza pulą NFZ) na opiekę stomatologiczną nad 7 proc. uczniów toruńskich szkół - problemów nie zniweluje.

Oczywiście działaniom władz Torunia należy tylko przyklasnąć, gdyż w większości większych i mniejszych miast zdecydowanie mniej robi się, aby przeciwdziałać epidemii próchnicy wśród dzieci i młodzieży.

W realiach finansowych 2016 r. o udziale w programie „Toruń olśniewa uśmiechem” decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Zakłada się, że dentyści będą odwiedzać toruńskie szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Przeprowadzą wówczas badania dentystyczne, ocenią też poziom higieny i stan zgryzu. Zakłada się, że zęby trzonowe i przedtrzonowe - będą lakowane u dzieci, które nie miały tego zabiegu wykonanego przed ukończeniem siedmiu lat. Pozostałe będą miały uzupełniane braki w laku. Realizowane będą także wypełnienia. Dzieci i młodzież dowiedzą się również, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Nie koniec na tym, w ramach 140 tys. zł, zorganizowane będą także: szkolenia, spotkania i warsztaty dla rodziców i nauczycieli m.in. w zakresie udzielania pierwszej, przedmedycznej pomocy - w przypadkach urazów zębowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH