PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

12. Kongres Stomatologów Polskich: podpisano deklarację w sprawie polepszania zdrowia jamy ustnej

ŁS
10-04-2014, 14:22
 12. Kongres Stomatologów Polskich: podpisano deklarację w sprawie polepszania zdrowia jamy ustnej 12. Kongres Stomatologów Polskich: niemal każdy Polak ma problem z zębami (źródło: sxc.hu)
W Krakowie trwa 12. Kongres Stomatologów Polskich. Podczas debaty grono ekspertów podpisało deklarację w sprawie działań zmierzających do polepszenia zdrowia jamy ustnej Polaków. Zapisy obejmują trzy obszary: poprawa systemu zbierania danych, działania na rzecz profilaktyki oraz edukacja i podnoszenie świadomości.

80 proc. dzieci i 92 proc. polskich nastolatków cierpi z powodu próchnicy, a odsetek bezzębności wśród dorosłych rośnie. Jednocześnie 80 proc. korzystających z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nigdy nie skorzystało z usług lekarza dentysty - to tylko kilka z danych, które zaprezentowano w czasie debaty zorganizowanej w ramach 12. Kongresu Stomatologów Polskich.  

W Polsce cały czas brakuje rzetelnej edukacji na temat higieny jamy ustnej - przekonywali uczestnicy debaty. Organizatorzy debaty podreślili fakt, iż w 14 innych krajach UE lekarze pierwszego kontaktu posiadają specjalny przewodnik dotyczący zapobiegania chorobom jamy ustnej. Większość państw unijnych prowadzi też kampanie promujące zdrowe nawyki. Ich liczba różni się w poszczególnych krajach, od jednej na rok do czterech na dwa lata. Nasz kraj miał przynajmniej jedną kampanię skierowaną do obywateli w latach 2011 - 2013. To nadal za mało, aby znacznie zwiększyć świadomość Polaków.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że poza kwestiami praktycznymi i estetycznymi stan zdrowia jamy ustnej wpływa na cały organizm człowieka. Zmiany chorobowe lub nieprawidłowości, które występują w jamie ustnej, o ile nie są leczone, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych" - mówi prof. dr hab. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

POLECAMY W SERWISACH