PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Znieczulenie na rauszu

ms
17-07-2014, 08:08
Znieczulenie na rauszu Alkohol może wzmocnić działanie znieczulenia (foto: sxc.hu)
W tym przypadku nie chodzi o bulwersującą sytuację, w której lekarz dentysta aplikuje znieczulenie, a nie powinien tego robić w okolicznościach, w których się znalazł. Mowa o stanie pacjenta w ewidentny sposób odbiegającym od określanego mianem trzeźwości.

Okazuje się, że niektóre znane w farmacji alkohole jak mannitol (polihydroksylowy alkohol cukrowy) mogą być przydatne w praktyce stomatologicznej, jako specyfik sprzyjający zmniejszeniu odczuwania bólu. Alkohol w sposób, w jaki podrażnia komórki nerwowe, może wzmacniać oddziaływanie środków znieczulających. W połączeniu z alkoholem znieczulenie może działać dłużej. W tym przypadku „może" nie oznacza prostej zależności przyczyna - skutek. Często bywa, że efekt jest wręcz odwrotny.

Alkohol może zwiększyć skuteczność preparatu farmakologicznego poprzez wpływ na tzw. jego dostępność. Jednorazowy sznaps jest w stanie zahamować przemianę leku, ze względu na powstanie zjawiska „rywalizacji" o enzymy metabolizujące. W efekcie interferencji następuje wydłużenie i wzmocnienie dostępności leku, ale i wzrasta ryzyko odczuwania szkodliwych ubocznych skutków działania farmaceutyków.

Z alkoholem jest jeszcze jeden problem, stałe jego dawkowanie może uaktywnić enzymy metabolizujące lekarstwo, zmniejszając tym samym dostępność leku i osłabiając jego działanie.

Co do zasady bezpieczniej jest przestrzegać generalnej zasady, zgodnie z którą 48 godzin przed i 24 godziny po podaniu środka znieczulającego alkoholu należy unikać. Tak czy inaczej prace nad alkoholowym wzmocnieniem działania znieczulenia trwają.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
znieczulanie   ból zęba   alkohol   farmakologia   interakcja  

POLECAMY W SERWISACH