• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zeskanowano zęby George’a Washingtona

ms
21-08-2017, 11:25
Zeskanowano zęby George’a Washingtona Model zębów George'a Washingtona
Prezydent USA George Washington nie miał wstawionych drewnianych zębów, a tak do niedawna uważano.

Latami trwała dyskusja czy prezydent USA miał zęby drewniane, czy z kości słoniowej, bo jedno było pewne, że w wieku 22 lat własnych już nie miał.

Utrata uzębienia wynikała z chorób, a także przyjmowania chlorowodorku rtęci (leku na dolegliwości). Ponoć po utracie większości zębów prezydent USA zaczął użytkować  protezy z drewnianych zębów.

Nie była to prawda. Dzięki dokładnym badaniom szczątków George'a Washingtona ustalono, że jego protezy wykonane były z: kości słoniowej, złota, ale także zębów ludzkich i zwierzęcych. Drewno w tej swoistej protezie zastosowano jako element połączeniowy.

Taka proteza była źródłem utrapień prezydenta USA, gdyż zazwyczaj sprężynowała, wypychając tkanki miękkie, czasami nieoczekiwanie wyskakiwania z jamy ustnej.

Ostatnio studentka Jessica Evans z Virginia Commonwealth University, używając skanera NextEngine Desktop 3D, zobrazowała uzębienie prezydenta USA. Z jej analizy wynika, że większość zębów George’a Washingtona została pozyskana od ludzi.

Z archiwalnych zapisków wynika, że George Washington w 1784 r. kupił za 122 szylingów 9 ludzkich zębów. W tym czasie dzienny żołd kapitana w oddziale rangersów wynosił 10 szylingów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   George Washington  

POLECAMY W SERWISACH