• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby w ciąży pod baczniejszą obserwacją

02-09-2013, 00:01
Zęby w ciąży pod obserwacją specjalistów (fot. Fotolia)
Zęby w ciąży pod obserwacją specjalistów (fot. Fotolia)
Nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Periodontologii (AAP) i Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP) zalecają kobietom w ciąży bardziej rygorystyczną higienę jamy ustnej. Choroby przyzębia mogą powodować powikłania ciążowe, takie jak przedterminowy poród lub niska masa urodzeniowa dziecka - przekonują naukowcy.

Specjaliści są zgodni, że utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest ważnym elementem zdrowej ciąży. Jak wynika z klinicznych zaleceń wydanych przez AAP i EFP, niechirurgiczne leczenie przyzębia jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i może prowadzić do poprawy zdrowia jamy ustnej.

Liczne badania naukowe sugerują, że kobiety z chorobą przyzębia mogą być bardziej narażone na przedwczesne porody lub urodzenie dziecka ze zbyt małą masą urodzeniową, niż matki ze zdrowymi dziąsłami. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dzieci z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg mogą być narażone na ryzyko długoterminowych problemów zdrowotnych, takich jak: opóźnienia motoryczne, opóźnienia w rozwoju społecznym lub trudności w nauce. Podobne komplikacje mogą wystąpić w przypadku dzieci urodzonych co najmniej trzy tygodnie wcześniej niż wyznaczony termin porodu. U takich dzieci zdarzają się też problemy z oddychaniem, wzrokiem i słuchem, oraz kłopotu trawienne.

Równocześnie w czasopismach "Journal of Periodontology" i "Journal of Clinical Periodontology" opublikowano wytyczne dla profesjonalistów zarówno stomatologicznych jak i medycznych, do wykorzystania w diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia u kobiet w ciąży.

Ponadto American College of Obstetricians and Gynecologists wydała oświadczenie zachęcające kobiety w ciąży do utrzymywania jamy ustnej w zdrowiu i zaleciła regularne czyszczenie zębów w czasie ciąży. Specjaliści potwierdzają, że rutynowe szczotkowanie i nitkowanie zębów może zmniejszyć ryzyko niekorzystnych powikłań w ciąży. Według nich monitorowanie zdrowia jamy ustnej kobiet w ciąży jest zadaniem ich stomatologów i higienistek, którzy powinni rozmawiać o tym, ze swoimi ciężarnymi pacjentkami i tłumaczyć im, że w ten sposób nie tylko dbają o ogólny stan swojego zdrowia, ale również przyczyniają się do zapewnienia bezpiecznego przebiegu ciąży i urodzeniu zdrowego dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH