PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby sprzed 1600 lat zdobione "iskrzącym" minerałem!

en
11-07-2016, 09:37
Zęby sprzed 1600 lat zdobione Przykład starożytnych zabiegów stomatologicznych sprzed 1600 lat
Zaawansowane techniki stomatologiczne, takie jak implanty i biżuteria nazębna były popularne przed wiekami na terenie Mezoameryki.

Archeolodzy odkryli grób kobiety w wieku 35-40 lat, która została pochowana z 19 słojami pełnymi darów grobowych. Najwyraźniej pochodziła w wyższej klasy, o czym świadczy także wygląd szkieletu. Czaszka została celowo zdeformowana, a dwa przednie zęby zdobiły kamienie.

Odkrycia dokonano nieopodal starożytnych ruin Teotihuacan na północny wschód od miasta Meksyk. Tymczasem to Majowie, którzy zamieszkiwali Jukatan deformowali czaszki małych dzieci. Panowało wśród nich przekonanie, że człowiek dzięki temu wygląda bardziej nobliwie.  

Stan uzębienia także wskazuje, że kobieta pochodziła z innego regionu. Dwie górne jedynki były inkrustowane okrągłymi pirytami. Co więcej w jej żuchwie tkwił „implant” zrobiony z zielonego kamienia - serpentynu. Tę technikę stosowano w południowym Meksyku i Ameryce Środkowej, więc najprawdopodobniej zmarła kobieta tam właśnie mieszkała.

Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
biżuteria nazębna   implanty  

POLECAMY W SERWISACH