PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby skałoczepów wzorem dla superwytrzymałych materiałów

ms
24-02-2015, 09:31
Zęby skałoczepów wzorem dla superwytrzymałych materiałów Zęby nie do zdarcia (foto: sxc.hu)
Goethyt - minerał, powstały w wyniku utlenienia faz żelaza niklowego, jest strategicznym budulcem zębów skałoczepów. To synonim najtwardszej twardości.

To nieco dziwne, gdyż goethyt powszechnie występujący w Polsce jest minerałem kruchym, jednak w strukturze zębów skałoczepów tworzy monolit, dzięki któremu ślimaki bez trudu mogą odrywać algi od skał bez najmniejszego uszczerbku dla uzębienia.

Wiadomym było, że kompozyty zawierające goethyt mogą być wyjątkowo wytrzymałe, ale tylko w strukturach rzędu części milimetra, to zbyt mało, aby można było właściwości minerału wykorzystywać w praktyce.

Taki pogląd zrewidowały badania zespołu naukowców, pracującego pod kierunkiem prof. Asy Barbera z University of Portsmouth. Uczeni pod mikroskopem elektronowym analizowali strukturę budowy goethytu w uzębieniu skałoczepów. Okazało się, że zęby skałoczepów, niezależnie od rozmiarów, charakteryzują się taką samą, wysoką wytrzymałością.

W opinii specjalistów University of Portsmouth wystarczy odtworzyć strukturę zębów skałoczepów, aby zbudować trwałe kompozyty, które można by stosować w budowie pojazdów, samolotów, łodzi. O materiałach stomatologicznych zespół prof. Asy Barbera przy tej okazji nie wspomina.

Więcej: bbc.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH