PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby rekina ludojada przegrywają z ludzkimi

08-10-2012, 06:00
Tak jest przynajmniej pod względem wytrzymałości na siły ściskające do takich wniosków doszli naukowcy z niemieckiego University of Duisburg Essen pracujący pod kierunkiem prof. Matthias Epple.
Jeden z największych rekinów tygrysi, postrach wczasowiczów australijskich plaż ma imponujące zęby, których nie waha się użyć do rozszarpania człowieka. Tymczasem okazuje się, że ludzkie zęby, przynajmniej potencjalnie, są lepiej przygotowane do tego, żeby radzić sobie z rozgryzaniem szczególnie twardych obiektów.

Nano- i mikrostruktura ludzkich zębów nie ma sobie równych. Specyficzne ułożenie białek w ludzkim uzębieniu sprawia, że powstające ewentualne mikropęknięcia nie powiększają się.

Taka właściwość zapewnia przewagę ludzkim zębom niezależnie od tego, że kość zębów rekina składa się z fluoroapatytu, dość twardego minerału, a emalia ludzkich zębów z mniej twardego hydroksyapatytu.

Informacje te, opublikowane w Journal of Structural Biology, nie są tylko nic nie znaczącą ciekawostką. Prof. Matthias Epple uważa, że dzięki dokładnej analizie nanostruktury ludzkich zębów uda się stworzyć materiał na implanty doskonale odzwierciedlający strukturę ludzkich zębów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   Matthias Epple   siły ściskające   zęby rekina  

POLECAMY W SERWISACH