PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Zęby pływaka”, jak „zęby biegacza”

ws
04-09-2015, 11:36
„Zęby pływaka”, jak „zęby biegacza”  Pływalnie to wróg zębów. (foto: sxc.hu)
To już prawo serii. Pisaliśmy nie raz o problemach z zębami, jakie mogą mieć biegacze. Okazuje się, że nie tylko oni, bo oto pojawiło się zjawisko nazwane „zębami pływaka”. Takie zęby także są powodem do zmartwień.

Przyczyną problemów jest przede wszystkim chlor wciąż królujący na wielu pływalniach. To ten czynnik odpowiada za erozję szkliwa, powoduje żółte przebarwienia zębów, tak dobrze znane nałogowym palaczom.

O takich spostrzeżeniach poinformowali naukowcy z New York College of Dentistry. Chlor osłabia szkliwo, prowadzi do erozji, skutkuje nadwrażliwością zębów. Oczywiście chlor zwiększa także ryzyko próchnicy, a to dlatego, że wysusza śluzówkę (efekt dobrze znany biegaczom).

Stężenie pH wody w basenie w granicach 2,7 - 7, może przynieść dramatyczne skutki dla uzębienia.

Specjaliści z New York College of Dentistry utrzymują, że już 6 godzin w tygodniu spędzonych na basenie, doprowadzić może do powstania trudnych do usunięcia plam na zębach.

Czy cały problem jest wydumany? Bynajmniej, Academy of General Dentistry (USA) ukuła nawet nazwę "zęby pływaka". Mycie zębów po wyjściu z basenu nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić, gdyż szkliwo zębów jest wtedy rozmiękczone i bardziej wrażliwe.

Więcej: interia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nadwrażliwość zębów   sport   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH