PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zęby na tropie dżumy

PAP/js
31-07-2015, 10:35
Zęby na tropie dżumy Dżuma opisana w zębach (foto: pixabay)
Czarna śmierć zbierała żniwo w XIV w. Uśmierciła 60 proc. populacji zamieszkującej Europę. Co wywoływało epidemię? Odpowiedź dały…zęby.

Międzynarodowy zespół badaczy przed kilku laty rozszyfrował szczep pałeczki dżumy (Yersinia pestis). DNA tej wyjątkowo groźnej bakterii wyizolowano z zębów czterech osób, mężczyzny, dwóch kobiet i dziecka, którzy zmarli na przełomie 1348 i 1349 roku. Pochowano ich na cmentarzu East Smithfield na obrzeżach ówczesnego Londynu, który powstał specjalnie po to, by grzebać na nim ofiary czarnej śmierci, bo na innych cmentarzach brakował miejsca na liczne pochówki.

Pozyskane DNA bakterii z czasów średniowiecza porównano z materiałem genetycznym obecnie występującej Yersinii. Okazało się wtedy, że oba szczepy tych mikrobów są ze sobą spokrewnione, ale na szczęście dość znacznie się różnią. Przede wszystkim współczesne mikroby są mniej zaraźliwe, a jednocześnie wrażliwe na działanie antybiotyków, np. tetracykliny.

Genetyk ewolucyjny Hendrik N. Poinar z McMaster University w Ontario (Kanada) twierdzi, że szczepy mikrobów, które rozpętały epidemie czarnej śmierci, przeszły wiele mutacji, które zmniejszyły ich agresywność. Kanadyjski specjalista twierdzi jednak, że nie możemy być całkowicie spokojni, gdyż pojawiły się szczepy wykazujące oporność na niektóre antybiotyki.

Za masowe zgony w XIV w. wywołane epidemią tzw. czarnej śmierci bardziej odpowiada ogólnie zły stan zdrowia ówczesnej ludności niż zarazek, który ją wywołał – twierdzi dr Sharon DeWitte na łamach „American Journal of Physical Anthropology”. Twierdzi ona, że dziś ludzie ogólnie cieszą się lepszym stanem zdrowia, są lepiej odżywieni, wyższy jest również poziom opieki medycznej, dlatego też zarazki mają trudniejszą barierę do pokonania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
epidemia próchnicy   archeologia   DNA   nauka  

POLECAMY W SERWISACH