PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdewastowane zęby u uwięzionych orek

ms
28-10-2017, 10:06
Zdewastowane zęby u uwięzionych orek Uzębienie orki po interwencji stomatologicznej
Orki w delfinariach to widok powszechny. Zauważono, że uwięzione walenie mają zniekształcone płetwy grzbietowe. Poważne zdrowotne problemy dotyczą uzębienia orek.

Poważne, problemy, bo konsekwencją choroby zębów są inne dolegliwości organizmu prowadzące niestety zamknięte w delfinariach walenie nawet do śmierci.

Orki w uzębieniu górnym i dolnym mają po 10-12 par szpiczastych lekko zakrzywionych do tyłu zębów. Te zęby niszczone są przez delfiny, które próbują rozerwać stalowe siatki i betonowe przegrody, oddzielające je od wolności.

Międzynarodowy zespół naukowców ocenił stan uzębienia 29 orek pływających w delfinariach w USA i Hiszpanii.

O tym, że uszkodzone i chore zęby orek są problemem wiedziano od dawna, teraz dokładnie zbadano na czym ten problem polega.

W zasadzie nie było orki, która miałaby zdrowe uzębienie. Prowadzący badania prof. John Jett (Stetson University) raportował, że u 65 proc. przebadanych zwierząt występowało skrajne zużycie żuchwy (wynik powtarzanych ataków na ogrodzenie).

Zniszczone uzębienie ratowano głównie poprzez pulpotomię. Tak postępowano w stosunku do ponad 60 proc. okazów. To konieczne, gdyż odsłoniona miazga, niesie ryzyko zakażenia. Wiercone otwory są mniejszym złem.

- U waleni wywierconego otworu się nie wypełnia, aby zapobiec infekcji. To ma swoje konsekwencje w postaci konieczności codziennego płukania nawierconych otworów – tłumaczy dr Caroline Loch z Uniwersytetu Otago,

Rozwiercone zęby są bardzo osłabione, a więc w sposób szczególny narażone na pęknięcia. 60 proc. dwójek i trójek żuchwy u przebadanych orek nosiło ślady złamania.

Orki w niewoli to orki chore,

Zniszczone zęby oznaczają problemy zdrowotne dla całego organizmu, ta smutna zależność dotycząca ludzi, jest tak samo prawdziwa w przypadku orek żyjących w niewoli.

Badania opisane zostały w Archives of Oral Biology.

Więcej: newshub.co.nz

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania   badania na zwierzętach  

POLECAMY W SERWISACH