PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zamiast protezy doskonale dobrane implanty

en
22-04-2016, 09:05
Zamiast protezy doskonale dobrane implanty Paulo Malo, ekspert w implantologii

Bardzo trudny zabieg wszczepiania implantów pacjentce z wrodzonym brakiem zębów przeprowadzono w Malo Clinic, w Warszawie.

Pacjentka, Emilia Kołczyńska miała wrodzony brak zawiązków prawie wszystkich zębów. Żucie i mówienie sprawiały jej kłopot. Musiała nosić protezę. – To był jeden z najtrudniejszych przypadków w naszej praktyce. Brak zębów to wada genetyczna. Jeśli nie ma zawiązków, to nie można włożyć implantów. Taki przypadek wymaga zastosowania specjalnej techniki – mówił w programie TVN „Metamorfoza uśmiechu” ortodonta Paulo Malo, szef Malo Clinic. Dobrze, że pacjentka jest młoda, gdyby była po sześćdziesiątce, gdy osteoporoza dochodzi do głosu, prawdopodobnie taki zabieg nie byłby możliwy.

Niestety brak zawiązków zębów jest wadą dziedziczną. Synek pacjentki przejdzie badania, które rozstrzygną czy odziedziczył defekt po matce. - Istnieje ryzyko, że u syna pojawi się ta sama wada. Jeśli brakuje jednego lub dwóch zębów, to im szybciej to będzie wiadomo, tym lepiej. Dlatego tak ważne jest, by dzieci były badane w tym kierunku w wieku 5-6 lat. Jeśli brakuje jednego lub dwóch zębów to od razu będzie się można tym zająć. Gorzej, jeśli brakuje niemal wszystkich, tak jak w przypadku Emilii, wtedy z interwencją trzeba czekać do 16-18 roku życia - wyjaśniał Paulo Malo.

Według badań prowadzonych wśród pacjentów Zakładu Ortodoncji Instytutu Stomatologii Śląskiej Akademii Medycznej, w Polsce wrodzony brak zawiązków zębów stałych występuje u ponad 14,8 proc. dzieci. W mlecznym uzębieniu ta wada pojawia się znacznie rzadziej: u 0,4–0,9 proc. dzieci i zwykle jest ponawiana w stałym uzębieniu. 

Więcej: dziendobry.tvn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH