PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zamek w Łańcucie stomatologiczną kapsułą czasu

24-01-2013, 00:00
Zamek w Łańcucie stomatologiczną kapsułą czasu (fot. Muzeum Stomatologii)
Zamek w Łańcucie stomatologiczną kapsułą czasu (fot. Muzeum Stomatologii)
Czy wiesz, że pierwsza pasta do zębów miała smak wiśni, a płyny do płukania jamy ustnej z początków produkcji zawierały 80 proc. alkoholu? W najbliższą sobotę (26 stycznia) na zamku w Łańcucie rozpocznie się wystawa Urok starego gabinetu stomatologicznego oraz proszki, mydła i pasty do pielęgnacji jamy ustnej. To kolejna szansa na zapoznanie się z historią stomatologii na przykładzie fantastycznych eksponatów zebranych latami przez lek. dent. Piotra Kuźnika.

Eksponaty były prezentowane już m.in. w Baranowie Sandomierskim oraz Mielcu. Tym razem miejscem startu stomatologicznej kapsuły czasu jest zamek w Łańcucie.  

- To będzie podróż w czasie, która pokaże jak wyglądały gabinety stomatologiczne i higiena jamy ustnej przed laty zaprasza właściciel zbiorów.

Zwiedzający wystawę dowiedzą się m.in.: jak wyglądały instrumenty stomatologiczne w okresie rzymskim, co było pierwszym materiałem do wypełnień w zębach, czy narzędzia dentystyczne znacznie różniły się od współczesnych i wreszcie, w jakich smakach były proszki do zębów w latach 20-tych ubiegłego wieku.

[nggallery id=18]

źródło: www.muzeumstomatologii.pl

W kolekcji Piotra Kuźnika znajdują się nie tylko historyczne instrumenty, materiały, czy produkty do higieny jamy ustnej, ale także fotografie, dokumenty, publikacje oraz produkty farmaceutyczne, których kiedyś używali dentyści.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   muzeum stomatologii   Piotr Kuźnik  

POLECAMY W SERWISACH