• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zagraj końskimi zębami

en
27-03-2016, 08:18
Zagraj końskimi zębami Koń by się uśmiechnął (foto: pixabay)
Jedyna okazja, by zagrać końskimi zębami nadarza się w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Wśród tamtejszych eksponatów znajduje się gra planszowa hnefatafl.

Pionki do niej zrobiono z oszlifowanych, górnych zębów trzonowych konia. Gra pochodzi z czasów wikingów, ale nawet w Skandynawii podobne znaleziska są bardzo rzadkie.

Gry planszowe odgrywały kiedyś bardzo ważną rolę, służyły do szkolenia do roli wojownika i wodza. Wikingowie wierzyli, że pochodziły one od bogów, a bogowie grając w hnefatafl wpływali na losy ludzi. Panowało przekonanie, że gry odzwierciedlają także realny świat – ruchy pionków na planszy mają odbicie w rzeczywistości. Najprawdopodobniej te z końskich zębów , ponieważ tak wyjątkowe, dowodziły innymi. W zbiorach muzeum znajdują się tylko pionki do hnefatafl wykonane z różnych materiałów: bursztynu, kości i kamienia. Plansze się nie zachowały, gdyż robiono je z drewna.

Osoby zwiedzające muzeum, znajdą w piwnicach specjalnie wydzielone miejsce do gry. Znajdują się tu skóry, na których gracze mogą zasiąść przy ławeczkach z planszami.

Więcej: portel.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
hobby  

POLECAMY W SERWISACH