PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ząb sprzed 560 tys. lat jak nowy

js
29-07-2015, 08:02
Ząb sprzed 560 tys. lat jak nowy Ząb sprzed 560 tys. zł


20-letni student Valentin Loescher, wspólnie z 17-letnią Camille Jacquey znaleźli podczas prac archeologicznych coś, co nie wiedzieli czym jest. Tym czymś był ludzki ząb sprzed 560 tys. lat.

Prace archeologiczne prowadzone były w południowo – zachodniej Francji w doskonale znanej archeologom jaskini Arago nieopodal Tautavel (Pireneje). W niej właśnie w 1971 odkryto szczątki 20-letniego prehistorycznego myśliwego, który żył prawdopodobnie ok. 450 tys. lat temu.

Amélie Vialet, paleoantropolog powiedział agencji France Presse, że na razie jeszcze nie wiadomo czy ząb ten należał do kobiety, czy mężczyzny. Szacujemy, że ząb ten pochodzi sprzed 550 – 580 tys. lat. Dzięki znalezisku naukowcy dowiedzą się jaka była dieta prehistorycznego człowieka, czy składała się głównie z mięsa, czy może z roślin, na jakie choroby cierpiał, a nawet jakie pierwiastki dominowały setki tysięcy lat temu na ziemi.

Dwójka młodych odkrywców początkowo nie zdawała sobie sprawy z wagi znaleziska. Szybko okazało się, że ząb ten jest niewątpliwie najstarszą pozostałością po człowieku zamieszkującym w prahistorii w Europie.

Więcej: theguardian.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ząb   archeologia  

POLECAMY W SERWISACH