PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ząb generowany przez ściskanie

ms
07-03-2014, 15:51
Ząb generowany przez ściskanie Ząb generowany przez ściskanie (foto: freedigitalphotos)
Unikatowe technologie z zastosowaniem komórek macierzystych mogą coraz więcej, niektórzy twierdzą, że prawie wszystko. Takie właśnie wrażenie odnosi się czytając o dokonaniach naukowców z Harvard University, Harvard School of Engineering and Applied Sciences oraz z Boston Children's Hospital, którzy z udziałem termokurczliwego materiału potrafią wygenerować komórki mające podstawowe znaczenie przy budowie zębów.

Cel ten można osiągnąć dzięki zastosowaniu termokurczliwego żelu o konsystencji gąbki, zaimpregnowanego komórkami mezenchymy. Efekt kompresji jest strategiczny, a to dlatego, że podczas ściskania aktywują się geny, odpowiedzialne za tworzenie tkanek zębiny i szkliwa.
Jednym z problemów był fakt, że związki tworzące termokurczliwy żel aktywowane są przy zbyt niskich temperaturach, a proces ten powinien być realizowany nie wcześniej niż przy temperaturze 37 st. Cel.

Sukces został osiągnięty po roku prób i badań. Opracowano polimer, który pełniąc wszystkie wymagane funkcje, kurczył się po ogrzaniu do temperatury ludzkiego ciała. W skompresowanych komórkach macierzystych powstawały trzy strategiczne geny odpowiedzialne za tworzenie się struktury zęba.

Pewnym problemem jest konieczność zaangażowania w proces zębotwórczy komórek tworzących nabłonek. Przed specjalistami od inżynierii genetycznej ten etap prac nie został jeszcze zakończony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
komórki macierzyste   Harvard University,    genetyka  

POLECAMY W SERWISACH