PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Za cztery implanty i protezę kombatant nie zapłaci nic

katkiel
24-04-2014, 07:58
Za cztery implanty i protezę kombatant nie zapłaci nic Za cztery implanty i protezę kombatant nie zapłaci nic (źródło: Fotolia/PTWP)
Specjalistyczna przychodnia stomatologiczna Periocentrum w Rzeszowie przygotowuje się do drugiej edycji akcji „Jakość życia dla rodziców”. W maju rozpocznie nabór do projektu, którego celem jest pomoc implantoprotetyczna osobom po 70. roku życia, niezamożnym, całkowicie bezzębnym, będącym kombatantami lub weteranami wojennymi.

Właściciele Periocentrum liczą, że druga edycja akcji spotka się z większym zainteresowaniem niż pierwsza. Choć w 2013 roku zgłoszeń było więcej, ostatecznie wzięły w niej udział tylko dwie osoby. Pozostałe przestraszyły się zabiegu lub zostały zdyskwalifikowane przez lekarzy ze względów zdrowotnych. 

Osoby, które wyrażą chęć udziału w akcji i pozytywnie przejdą testy medyczne będą miały wszczepione cztery tytanowe implanty oraz założoną nowoczesną protezę. Koszt takiego leczenia wynosi ok. 30 tys. złotych, ale dzięki sponsorom seniorzy nie zapłacą za nie ani złotówki.

Inicjatorem akcji „Jakość życia dla rodziców" jest ukraiński implantolog prof. Yaroslav Zablotskyy. Specjalista doskonale znany jest w Polsce. W trakcie premierowej polsko-ukraińskiej konferencji naukowej „Współczesna Stomatologia Zintegrowana", która odbyła się w 2013 roku w Rzeszowie, prof. Zablotskyy przedstawił wykład poświęcony rehabilitacji implantologicznej starszych pacjentów z całkowitym bezzębiem.

Do charytatywnego projektu szybko przyłączyły się międzynarodowe stowarzyszenia implantologiczne. Do historii przeszła akcja przeprowadzona na Ukrainie w czerwcu 2010. W jej ramach wszczepiono 289 implantów 56 kombatantom II wojny światowej. W przedsięwzięciu, realizowanym w Głównym Szpitalu Wojskowym w Kijowie, udział wzięło ponad 200 specjalistów z zakresu implantologii.

Wszczepiają nie tylko weteranom

Akcja prof. Zablotskyy'ego to nie jedyna inicjatywa, w ramach której bezpłatnie wszczepiane są implanty zębowe. Od 2010 roku na całym świecie, w tym w Polsce, realizowany jest program „Uśmiech dla seniora", skierowany do osób starszych, które mają problemy z uzębieniem, a nie stać ich na leczenie stomatologiczne. Do tej pory w projekcie wzięło udział 205 klinik implantologicznych (20 w Polsce). Akcja, zainicjowana przez International Implantologists Alliance, polega na udzieleniu bezpłatnej pomocy stomatologicznej starszym osobom, po 65. roku życia, które utraciły wszystkie zęby, a nie stać ich na profesjonalne zabiegi rekonstrukcyjne. Lekarze wykonują zabiegi nieodpłatnie, bazując na materiałach przekazanych przez sponsorów.
Od początku istnienia akcji na całym świecie specjalistom udało się wszczepić 2 tys. implantów u ponad 500 pacjentów. W Polsce w 2013 roku leczenie odbywało się na przełomie maja i czerwca. Wszczepiono wtedy 100 implantów u 16 pacjentów.
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH