• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wystawa dla dentofobów i dentystów

smn
17-05-2018, 09:17
Wystawa dla dentofobów i dentystów Londyn (fot. pixabay)
Dentyści odwiedzający w najbliższym czasie Londyn, wśród jego rozlicznych atrakcji, znajdą także ciekawą wystawę "stomatologiczną" w Wellcome Collection.

Tematem przewodnim wystawy, która ma być wakacyjną atrakcją Londynu, jest "nasz związek z zębami".

Wśród eksponatów XIX-wieczna czaszka z uzębieniem zdewastowanym przez próchnicę i rekordowym kamieniem nazębnym, drewniany prototyp fotela stomatologicznego z tego samego okresu. Zestaw dentystycznych narzędzi do ekstrakcji (jeżący włosy na głowie), ale też srebrna rzeźbiona szczoteczka do zębów Napoleona. Z racji ceny raczej nie zmieniał szczoteczki co trzy miesiące, zaś w źródłach historycznych jego zęby określane były jako "złe i brudne". Fotografia Królowej Elżbiety I, której zęby były podobno "czarne".  I choć cierpiała na straszliwy ból zębów, odmawiała leczenia. Podobno biskup Londynu dobrowolnie poddał się na jej oczach ekstrakcji, by dowieść, że cierpienie spowodowane tym  zabiegiem nie jest aż tak wielkie, jak jej się wydaje.

Wśród eksponatów wystawy można też znaleźć zestaw do utrzymywania higieny jamy ustnej należący do dentysty Królowej Wiktorii, stomatologiczny proszek do czyszczenia zębów złożony ze zmielonych cegieł, węgla drzewnego, mydła i soli oraz proteza zębowa z kości hipopotama. 

Co powinno zainteresować zwłaszcza studentów stomatologii jest tam też fantom, na którym uczyli się kiedyś przyszli dentyści. Drewniana głowa ma prawdziwe ludzkie zęby, na których ćwiczono zabiegi.

Kurator wystawy James Peto, uważa że każdy kto cierpi na dentofobię powinien obejrzeć tę wystawę, by przekonać się, jaką ewolucję przeszła stomatologia.

Wystawa jest otwarta od 17 maja do 16 września w Wellcome Collection w Londynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wystawy   historia stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH