PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wypełnienie sprzed 13 tys. lat

smn
11-04-2017, 11:14
Wypełnienie sprzed 13 tys. lat Stomatologia narodziła się już w późnym Pleistocenie? (fot. pixabay)
Archeolodzy znaleźli na terenie północnych Włoch czaszkę, której zęby noszą ślady prymitywnych metod opracowywania ubytku. Dziura w jednym z zębów była tak głęboka, że sięgała do powierzchni miazgi i wyraźnie została zrobiona ostrym narzędziem.

Z wcześniejszych  odkryć wynika, że leczenie stomatologicznie nie było rzadkością już 14 tys. lat temu. Natomiast najnowsze wykopaliska przyniosły świetnie zachowany, najstarszy przykład wypełnienia. Ten pacjent żył zanim jeszcze rolnictwo na dobre rozprzestrzeniło bogate w węglowodany, oparte na ziarnach pokarmy i przysporzyło ludziom problemów stomatologicznych.

Odkrycie dowodzi, że opieka stomatologiczna – w tym borowanie i wypełnianie  ubytków było powszechne w epoce lodowcowej. Dowody, które  o tym świadczą – czyli zęby noszące ślady intensywnego leczenia znaleziono na stanowisku  Riparo Fredian w północnych Włoszech, odkrycie datowane jest na ok. 13 000  lat.

Mikroskopowa analiza zębów tego pacjenta ujawniła rysy i inne ślady na wewnętrznych ściankach zębów, które najprawdopodobniej nie powstały podczas żucia i gryzienia pokarmu.

Zęby miały duże okrągłe dziury, które musiały być zrobione ostrym przedmiotem. Wypełniał je bitumen, a także słoma i włosie. Oczywiście, obecnie trudno dociec w jakim celu te materiały były stosowane, jednak można zakładać, że miały zmniejszyć ból i działać przeciwbakteryjnie.

 Więcej:  dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie stomatologiczne   zęby   archeologia  

POLECAMY W SERWISACH