PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wybielając zęby, otarł się o śmierć

ms
13-08-2015, 09:41
Wybielając zęby, otarł się o śmierć Niebezpieczne wybielanie zębów (foto: pixabay)
22-letni Anglik Jake Barrett zastosował paski wybielające Crest 1hr Express. Młodzieniec po kilku dniach terapii zauważył pod językiem torbiel wielkości winogrona. Lekarze uratowali jego życie operacyjnie usuwając narośl ze śmiercionośnym związkiem.

Okazało się, że torbiel wewnątrz, której zgromadzony był, pochodzący z pasków wybielających, stężony (15 proc.) roztwór nadtlenku wodoru, stanowiła śmiertelne niebezpieczeństwo dla życia Jake Barretta. W przypadku pęknięcia narośli w zasadzie los chłopaka byłby przesądzony.

Lekarze, aby usunąć bezpiecznie pęcherzyk, musieli dokonać nacięcia podbródka amatora białych zębów i tą drogą dokonać resekcji.

Nie od dzisiaj lekarze dentyści apelują, aby ograniczyć dostęp do środków wybielających zęby, gdyż te dostępne bez ograniczeń mają zbyt duże stężenie np. nadtlenku wodoru. Okazuje się, że pokątni wytwórcy produkują preparaty wybielające, które zawierają niebezpieczne związki w niedopuszczalnych stężeniach, kilkakrotnie przekraczających dawki uznane za dopuszczalne.

W tym jednak przypadku produkt, rzec by można, był markowy. Przedstawiciel Proctor and Gamble zapowiada przeprowadzenie drobiazgowego śledztwa w sprawie. Na tym etapie P&G twierdzi, że ich produkty do wybielania zębów są bezpieczne, o ile oczywiście użytkownik korzysta z preparatów zgodnie z instrukcją. - Nie wszyscy tak czynią – uważa dr. Mark Wolff szef Department of Cariology and Comprehensive Care w New York University College of Dentistry. – Z mojego doświadczenia wynika, iż amatorów błyskawicznego efektu białych zębów jest całkiem wielu. Przychodzą do dentystów z sinymi zębami i proszą o pomoc, gdyż domowe techniki uzyskiwania śnieżnobiałych zębów, często realizowane niezgodnie z instrukcją dołączoną do produktu, a niekiedy stosowane wręcz wbrew logice, nie sprawdziły się – twierdzi dr. Mark Wolff.

Więcej: cbsnews.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wybielanie zębów   nadtlenek wodoru   Procter Gamble  

POLECAMY W SERWISACH