PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wrocław: Medyczna WOŚP w wykonaniu PTSS

ms
24-01-2017, 10:53
Wrocław: Medyczna WOŚP w wykonaniu PTSS PTSS dla WOŚP
Co prawda infoDENT24.pl już tydzień temu informował o wrocławskiej akcji PTSS, związanej z 25. edycją WOŚP, chcemy jednak zaprezentować relację z tego wydarzenia, którą otrzymaliśmy (wraz ze zdjęciami) od Marka Nahajowskiego.

Oto relacja. 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stał się okazją do przeprowadzenia akcji profilaktycznej skierowanej do wszystkich mieszkańców Wrocławia. 15 stycznia w galerii handlowej „Arkady Wrocławskie” Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii, we współpracy z IFMSA Poland, przygotowało stanowiska, gdzie chętni mogli zasięgnąć darmowych porad i skorzystać z badań przeprowadzanych przez wolontariuszy. Przez cały dzień młodzi adepci stomatologii wykonywali profesjonalne przeglądy dentystyczne, uczyli poprawnej techniki szczotkowania i innych zasad higieny jamy ustnej, szczególną uwagę poświęcając profilaktyce.

W Arkadach Wrocławskich nie brakowało całych rodzin z dziećmi, które bez wahania zatrzymywały się przy stanowisku PTSS. Co może wydać się zaskakujące, ale jednocześnie wyjątkowo motywujące dla wolontariuszy, wśród chętnych na przegląd dominowali najmłodsi pacjenci. Rodzice podkreślali, że ich pociechy bez obawy siadają na fotel ze względu na brak charakterystycznej „atmosfery” gabinetu lekarskiego. Znaczenie dla wielu zainteresowanych miała też oczywiście oszczędność czasu – możliwość sprawdzenia stanu jamy ustnej bez konieczności odwiedzania stomatologa.

Oprócz stanowiska PTSS każdy mógł skorzystać z pomocy wolontariuszy IFMSA Poland. Członkowie wrocławskiego oddziału przygotowali m.in. punkt badania ciśnienia krwi i poziomu glukozy, doradzali także w kwestiach samobadania piersi w profilaktyce onkologicznej, prowadzili kursy pierwszej pomocy oraz udzielali darmowych porad dietetycznych.

Głównym celem akcji było jednak wsparcie idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy wszystkich stanowiskach nie brakowało kwestujących wolontariuszy Orkiestry, która w tym roku zebrane fundusze przeznaczy na dofinansowanie oddziałów ogólnopediatrycznych i geriatrycznych. Akcja wyjątkowo zatem przyczyniła się nie tylko do zwiększania świadomości zdrowotnej Polaków, ale także, co nie mniej ważne, zachęciła mieszkańców Wrocławia do wyjścia z domów i przeznaczenia choćby symbolicznej złotówki na konto WOŚP, której działania od 25 lat sukcesywnie poprawiają sytuację polskiej opieki zdrowotnej.

Wolontariuszami przy stanowisku PTSS byli przede wszystkim studenci niższych roczników, dopiero rozpoczynający swoją prawdziwą przygodę ze stomatologią, wspierani przez starszych kolegów. Akcja była więc dla nich również możliwością sprawdzenia umiejętności w kontakcie z pacjentem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH