PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wojna z cukrem na całego

kan
11-06-2016, 17:05
Wojna z cukrem na całego Dentyści apelują o ograniczenie cukru w diecie (fot. pixabay)
Niestety tylko za oceanem. FDA przygotowała zalecenia na temat treści etykiet produktów. Po raz pierwszy wymaga, by producenci w szczególnie widoczny sposób umieszczali informację o zawartości cukru.

Według nowych zaleceń dietetycznych cukier nie powinien dostarczać więcej niż 10 proc. dziennego zapotrzebowania kalorii. Nowa forma etykiet ma pomagać konsumentom w robieniu lepszych wyborów.

- Przez lata zachęcaliśmy Amerykanów do kontrolowania ilości cukru w diecie. Teraz mają ułatwione zadanie – wystarczy że przeczytają etykietę – mówi Carol Gomez Summerhays, denstysta z American Dentist Association (ADA).  ADA przy każdej okazji podkreśla wpływ cukru na zdrowie jamy ustnej. Rok temu dentyści z tej organizacji przygotowali naukowy raport dla Dietary Guidelines Advisory Committee, na podstawie którego powstały nowe zalecenia dietetyczne.

- Na razie za mało wiemy na temat związku między tempem rozwoju próchnicy a zmianami w ogólnej ilości cukru dodawanego do produktów spożywczych. Do czasu, gdy nie będziemy mieć lepszych danych, ograniczanie spożycia cukru do 10 proc. dziennego zapotrzebowania kalorii wydaje się odpowiednim celem z punktu widzenia stanu zdrowia społeczeństwa – podkreśla Summerhays.

Przez ponad 20 lat Amerykanie polegali na informacjach o wartościach odżywczych umieszczanych na etykietach, jako głównym źródle danych na temat ilości kalorii, zawartości tłuszczów i innych składników pokarmowych. Na tej podstawie mogli wybierać produkty, które zmniejszały ryzyko pojawienia się chorób serca i otyłości. Teraz łatwiej będzie im dbać także o zdrowie jamy ustnej.

Więcej: ada.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH