PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wojciech Ryncarz: współczesny Judym

ms
21-02-2017, 09:40
Wojciech Ryncarz: współczesny Judym Wojciech Ryncarz (źródło: FB)
Od podstaw zorganizował klinikę w Katmandu, przez wiele lat angażował w jej funkcjonowanie swój: czas, zapał i wysiłek - Wojciech Ryncarz, prezes PASE, człowiek nietuzinkowy.

Od 1998 r. przez dwa lata budował w Katmandu przychodnię. Udało się. Standard placówki dorównywał najlepszym tego typu obiektom w Polsce. Po zakończeniu cyklu inwestycyjnego otworzył bezpłatną praktykę, której poświęcił się bez reszty.

Poznawał zasady, jakimi kieruje się w kontaktach z lekarzami tamtejsze społeczeństwo. Nie było łatwo, bo zdecydowana większość pacjentów:
- w zasadzie przychodzi do dentysty tylko raz - gdy boli;
- odstawia antybiotyki natychmiast po ustaniu  objawów choroby;
- uważa, że leczenie, niezależnie od stopnia skomplikowania,  musi być rozpoczęte i zakończenie podczas jednej wizyty w gabinecie (czas i koszty podróży są zbyt duże);
- cierpi na gruźlicę, choroby oczu, ma problemy dermatologiczne;
- chce wiedzieć jak przebiega leczenie u innych, intymność nie jest w tym przypadku ceniona.

Jako lekarz Wojciech Ryncarz wzywany był niejednokrotnie do porodu, zawsze w przypadku występowania komplikacji, bo gdy problemów nie ma - to kobiety rodzą w domu, bez pomocy medycznej.

Klinika w Katmandu funkcjonuje nieprzerwanie osiemnaście lat. Przez większość tego czasu Wojciech Ryncarz, niczym Judym, zmagał się z wyzwaniami przekraczającymi siły jednego człowieka. W pojedynkę chciał odpowiadać za funkcjonowanie leczniczy. Zmienił podejście do rzeczywistości po rozmowie z opatem klasztoru, który pomagał w powstaniu, a później w funkcjonowaniu lecznicy.

Powrócił do kraju, cały czas pomagając Tybateńczykom. Dzięki pomocy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Ministerstwa Edukacji Narodowej umożliwiono studiowanie medycyny w Polsce kilku Tybetańczykom. Nie wszyscy jednak po zakończeniu edukacji wrócili do ojczyzny.

Zna osobiście Dalajlamę. Uważa, że to zaszczyt, iż może osobom z otoczenia Dalajlamy leczyć zęby. W Polsce leczy uchodźców politycznych z Tybetu.

Więcej: portel.pl

Wojciech Ryncarz, absolwent Wydziału Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie.
Jeden z członków - założycieli Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, obecnie prezes PASE.
Wiedzę implantologiczną pogłębiał na Uniwersytecie w Bernie. Ma tytuł master of science w dziedzinie implantologii stomatologicznej na Uniwersytecie we Frankfurcie.
Ukończył pełen program Studium Podyplomowego Kois Center – Seattle. Dużo czasu i pasji poświęca dydaktyce oraz przekazaniu wiedzy młodszym pokoleniom.
Specjalizuje się w kompleksowych pracach mających na celu nie tylko rekonstrukcje braków uzębienia w oparciu o implanto-protetykę, ale również poprawę estetyki uśmiechu. Wykonywał pierwsze w Polsce "metamorfozy" dla czytelników miesięcznika Claudia i widzów TVN.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna  

POLECAMY W SERWISACH