Wojciech Fąferko: rządowy zakaz sprzedaży „śmieciowego jedzenia” w szkołach dobry, ale…

Aż 68 proc. rodziców daje dzieciom kieszonkowe na jedzenie w szkolnym sklepiku. Blisko połowa (43 proc.) nie ma jednak bladego pojęcia o tym, co dzieci kupują i jedzą. 32 proc. jest natomiast świadoma tego, że na szkolną dietę dziecka składają się: gazowane napoje, chipsy i słodycze - wynika z sondy jaką Dentim Clinic przeprowadziło 2 lata temu wśród rodziców dzieci w wieku szkolnym.
Teraz jednak z tym koniec. Sejm zadecydował o wprowadzeniu zakazu sprzedaży tzw. „śmieciowego jedzenia" w szkolnych sklepikach. Oznacza to, że ze sklepowych półek znikną produkty zawierające tłuszcze nasycone, sól i przede wszystkim cukier. Jak zapowiada rząd, celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieci do produktów spożywczych, które mogą mieć wpływ na rozwój oraz zdrowie najmłodszych.
Zmianom w ustawie kibicują dentyści. Ich zdaniem nowelizacja może mieć wpływ na zmniejszenie liczby dzieci, u których dziś diagnozuje się próchnicę - Próchnica, podobnie jak otyłość, jest chorobą dietozależną. Zakaz sprzedaży takich produktów jak napoje energetyczne, słodkie oranżady czy generalnie słodycze odcina lub chociaż ogranicza dzieciom dostęp do czynnika, który powoduje rozwój poważnej choroby. Zakaz, pod warunkiem, że będzie przestrzegany, może w najbliższych pięciu latach przyczynić się do zmniejszenia liczby dzieci z próchnicą - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.
- To jednak dopiero początek koniecznych zmian - dodaje specjalista. Zdaniem dentysty, sam zakaz ograniczy wśród dzieci spożycie słodyczy, jednak dopiero odpowiedni program profilaktyczny, jest w stanie naprawić już wyrządzone szkody. Tego jednak wciąż brak.
- Od lat istnieje potrzeba wprowadzenia w polskich szkołach specjalistycznego programu profilaktycznego i edukacyjnego, który koncentrowałby się na upowszechnianiu wiedzy o higienie, ale także na leczeniu próchnicy w jej wczesnym stadium rozwoju. Dziś u dzieci nie wykonuje się powszechnie bezpłatnych i obowiązkowych przeglądów stomatologicznych, brakuje także szkolnych gabinetów, nawet w najprostszej, mobilnej wersji - mówi dr Fąferko
Tymczasem próchnica wśród dzieci jest wciąż ogromnym problemem. 80 proc. dzieci w wieku 6-12 lat ma zajęte nią aż 3-4 zęby. Najczęściej schorzenie dotyka chłopców - aż 82 proc. - podaje IPSOS w raporcie z 2014 roku. Nie lepiej wygląda sytuacja wśród przedszkolaków. Polscy sześciolatkowie mają jeden z najwyższych wskaźników intensywności próchnicy w Europie, sięga on aż 5,1 proc. Daleko nam do Dani, USA, a nawet Ugandy, gdzie ten wskaźnik mieści się w przedziale 0,8 - 3 proc - podaje w raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Z kolei brak odpowiedniej edukacji i profilaktyki sprawia, że wśród najmłodszych kuleje nawet podstawowa higiena jamy ustnej. 98 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko nie zabiera do szkoły szczoteczki do zębów. Tylko w 54 proc. przypadków, dzieci myją zęby zaraz po powrocie ze szkoły. W ponad 40 proc. dopiero przed snem. Zaledwie 3 proc. rodziców twierdzi, że ich dziecko miało w szkole kontakt z higienistką stomatologiczną, aż 74 proc. uczy dzieci higieny samodzielnie - wynika z sondy Dentim Clinic.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
NRL do MZ potrzebna debata w sprawie stomatologii
newsDENT -
Nie chcą implantów zębów kosztem życia zwierząt
techDENT -
Dzierżawa gabinetu dentystycznego: duży może więcej
lexDENT -
Czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bez rejestracji online trudno walczyć o pacjenta
bizDENT -
Kto chce dołączyć do merytorycznego głosu Kongresu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej?
eduDENT -
Bodajże najszybsza dentystka w Polsce
lifeDENT -
Doraźna pomoc stomatologiczna w Płocku: porzućcie nadzieję
newsDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Roman Borczyk: bruksizm nie tylko niszczy zęby
techDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Są rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii
eduDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Specjalizacja: punkty dodatkowe a akredytacja uczelni medycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Raba Wyżna, małopolskie -
lekarz dentysta
Chełm, lubelskie
KURSY LAST MINUTE
-
Warsztaty: Laryngologia dla stomatologii
Warszawa, mazowieckie -
Wykonywanie zawodu lekarza dentysty w...
Warszawa, mazowieckie -
Zarządzanie tkankami przyzębia –...
Warszawa, mazowieckie -
Estetyka w implantologii.
Warszawa, mazowieckie