PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Włochy: Proteza stomatologiczna sprzed 700 lat

en
21-11-2016, 12:50
Włochy: Proteza stomatologiczna sprzed 700 lat XIV-wieczna proteza z pięciu ludzkich zębów odkryta w Lukce, we Włoszech
Proteza z ludzkich zębów, wypełniająca ubytki w żuchwie, została odkryta podczas prac archeologicznych we Włoszech. To pierwsze takie znalezisko w historii stomatologii. Najprawdopodobniej proteza ma ponad 700 lat.

Prace w grobowcu rodziny Guinigi w kaplicy San Francesco w miejscowości Lukka we Włoszech przyniosły nieoczekiwane odkrycie. Znaleziono protezę stomatologiczną, najprawdopodobniej z XIV wieku.

Proteza noszona na żuchwie składa się z pięciu zębów - kłów i siekaczy przytwierdzonych do paska metalu. Zdaniem archeologów, zęby pierwotnie należały do innego człowieka. Po jego śmierci wykonano z nich protezę. Dokładny wiek "sztucznych" zębów trudno określić bowiem w tym samym grobowcu pochowano wiele pokoleń wpływowego rodu Guinigi. Na szczątkach starszych składano kolejne trumny. Z czasem ich zawartość mogła opadać i mieszać się z innymi warstwami kości.

Stosując tomografię komputerową naukowcy odkryli we wnętrzu każdego z pięciu sztucznych zębów po dwie złote szpilki, mocujące je do metalowego paska. Pasek składał się w 73 proc. ze złota, 15,6 proc. ze srebra i 11,4 proc. z miedzi. Nic więc dziwnego, że jego powierzchnia z czasem pokryła się zieloną patyną. Proteza nosiła także ślady kamienia nazębnego – najlepszy znak, że długo służyła swojemu właścicielowi.

Próby zastępowania brakujących zębów protezą odnotowano już u starożytnych Egipcjan, Rzymian i Etrusków. Za  czasów Etrusków około 700 lat p.n.e potrafiono już łączyć ludzkie zęby paskami złota.
Pierwsze porcelanowe  zęby pojawiły się dopiero pod koniec XVIII wieku, wcześniej wykorzystywano do tworzenia protez zęby zwierzęce, ludzkie, fragmenty kości, kości słoniowej, kamienie półszlachetne i inne twarde materiały.

 Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
archeologia   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH