PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wikingowie z zębami we „wręby”

ms
24-08-2017, 12:24
Wikingowie z zębami we „wręby” Zęby Wikingów
Antropolodzy ze Szwecji przebadali 557 szkieletów Wikingów pochodzących z lat 800 – 1500 naszej ery i zauważyli w 24 przypadkach wyfrezowane podłużne wyżłobienia w zębach.

- To najstarsze, jak dotychczas zidentyfikowane znaleziska na terenie Europy z tego typu modyfikacjami uzębienia. O podobnych odkryciach naukowcy raportowali, ale na innych kontynentach – oceniła Caroline Arcini, antropolog z National Heritage Board w Lund (Szwecja).

Naukowcy twierdzą, że oryginalny sposób przyozdabiania zębów nie był oryginalnym pomysłem Wikingów. Prawdopodobnie wojownicy zwyczaj ten zapożyczyli od ludności zamieszkującej na początku naszego tysiąclecia zachodnią Afrykę lub tereny współczesnej Kanady. Ślady Wikingów na tamtych terenach jednoznacznie wskazują, że żeglowali oni i odkrywali inne kontynenty na 500 lat przed Kolumbem.

Okazuje się, że podobne szlifowane zęby znaleziono w uzębieniu szkieletów ludzi zamieszkujących na terenie Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

Najstarsze nacięcia zębów, jakie dotychczas odkryli archeolodzy, pochodziły z terenu dzisiejszego Meksyku i datowane są na ok. 1,4 tys. lat przed naszą erą.

Dlaczego Wikingowie ozdabiali swoje zęby w ten niezwykły sposób? Prawdopodobnie nie są to zmiany mające na celu realizację jakichkolwiek funkcji. Chodzi raczej o zaznaczenie przynależności do konkretnej grupy lub o zaprezentowanie odwagi, a dokładnie o zastraszenie przeciwników poprzez zakomunikowanie im w ten sposób, że mają do czynienia z bezwzględnym przeciwnikiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby  

POLECAMY W SERWISACH