PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wiercenie „dziur" w zębach na wyrost

ms
17-03-2014, 12:03
Wiercenie „dziur
Dentyści, podczas otwierania kanału, wykonują z reguły otwory większe niż jest to uzasadnione. Bywa, że rozwiercenie jest nawet o 70 proc. większe niż konieczne.

Joseph Delboeuf, belgijski psycholog słusznie zauważył, że dwa koła o takiej samej średnicy dla obserwatora nie zawsze są identycznych rozmiarów. Złudzenie powstaje, gdy dwie identyczne figury otoczy się współśrodkowymi kołami o różnej średnicy. Koło obrysowane kolejnym, ale tylko nieco większym, wydaje się zdecydowanie większe od takiego samego, ale znajdującego się w centrum koła o wyraźnie większej średnicy. Obserwacja ta nie jest tylko ciekawostką. Ułomność ludzkiego oka wykorzystują np. restauratorzy, komponujący potrawy na talerzu w taki sposób, aby wydwało się, że jest ich więcej.

Jak z tego typu złudzeniem radzą sobie dentyści? Do zbadania tego zjawiska neuropsycholog Robert O'Shea namówił stomatologów Nicholasa Chandlera i Rajneeshaya Roya. Dentyści przeprowadzli na modelach zębów leczenie kanałowe nie wiedząc jaki jest cel eksperymentu. Wszystkie modele przed oddaniem ich w ręce dentystów, były dokładnie zeskanowane i pomierzone. Okazało się, że we wszystkich przypadkach rozwiercane otwory były od 20 do 70 proc. większe niż być powinny. Wszystko za sprawą złudzenia optycznego, gdyż specyficzna budowa zęba sprawia, że poszczególne jego przekroje poziome tworzą niereguralne, mniej lub bardziej współśrodkowe płaszczyzny o wyraźnych konturach. Są on położone bardzo blisko jedna od drugiej, co zdecydowanie utrudnia trafną ocenę wymiarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH