PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkie pieniądze na leczeniu. Jak to się robi w Szkocji

jsz
19-02-2014, 14:17
Wielkie pieniądze na leczeniu. Jak to się robi w Szkocji Wielkie pieniądze na leczeniu. Jak to się robi w Szkocji (Bearsden) źródło: Wikipedia
Nazywa się Stuart Craig, jest lekarzem dentystą i mieszka w Bearsden nieopodal Glasgow, a właściwie to mieszkał, gdyż pewnego wieczora wsiadł w swojego campera i odjechał w nieznanym kierunku. Stało się to dokładnie w dniu gdy NHS Scotland oskarżył go o przywłaszczenie ok. 4 mln zł (800 tys. funtów).

Skala oszustw budzi zdumienie i jednocześnie nasuwa pytanie jak to jest możliwe, że inspektorzy NHS przez lata niczego nie zauważyli, wszak Stuart Craig licznych oszustw dopuszczał się przez długie lata (od 1986 aż do 2011 roku).

Lista przewinień 53-letniego dentysty jest bogata. Stuart Craig z upodobaniem realizował procedury, które z medycznego punktu widzenia były zbędne. Część pacjentów dowiedziała się poniewczasie, że dentysta wyrywał im zdrowe zęby, liczyły się bowiem przede wszystkim pieniądze, które dentysta otrzymywał z kasy publicznego płatnika. Zasadą Craiga było także pobieranie opłat za droższe materiały, chociaż stosował w leczeniu możliwie najtańsze.

Efekty tych zabiegów nie były najgorsze. Stuart Craig jest właścicielem kilku nieruchomości, w tym dwóch domów a każdy wyceniany jest na 400 tys. funtów. Zapobiegawczy dentysta jest także udziałowcem kilku spółek, niekoniecznie związanych z branżą stomatologiczną. Od momentu, gdy atmosfera wokół Stuarta Craiga zaczęła się zagęszczać, dentysta rozpoczął wyprzedaż aktywów, część przekazał swojej partnerce Gillian Lee, z którą nie tylko zamieszkiwał, ale również blisko współpracował jako dentysta (Gillian Lee także jest dentystką).

Znajomi Stuarta Craiga są zbulwersowani całą sytuacją, gdyż inkryminowany dentysta znaną jest w środowisku osobą. W 2011 r. zasłynął tym, że wspiął się na szczyt Kilimandżaro, żeby zebrać pieniądze na leczenie chorego na raka Alasdaira Taylora. Nie pierwszy to dentysta, który wpadł na taki pomysł. O innym podróżniku - dentyście piszemy tutaj.

GDC podała, że w ciągu ostatnich pięciu latach 33 dentystów, stanowiących zaledwie 5 proc. osób oskarżonych o pozaprawne praktyki, zostało skazanych prawomocnymi wyrokami. Szacuje się, że co roku 110 mln funtów znika z systemu NHS Scotland (1 proc. nakładów) ze względu na oszustwa, których dopuszczają się dentyści. Skala oszustw od 2008 r. wzrosła o 42 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
GDC   NHS   Stuart Craig   dentysta oszust  

POLECAMY W SERWISACH