PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkanocne jajo a zęby

smn
14-04-2017, 10:50
Wielkanocne jajo a zęby Czekoladowe jajka na cenzurowanym (fot. pixabay)
W Wielkiej Brytanii pojawiły się głosy, że na wielkanocne jaja czekoladowe powinien być nałożony podatek, taki jak na słodzone napoje.

Zawartość cukru w typowym  jajku czekoladowym przekracza dzienne zapotrzebowanie dziecka  na cukier. Zwykle ten wielkanocny przysmak waży ok. 100 g i zawiera 50 g cukru. Te szczególnie okazałe  jajka to nawet dwutygodniowa porcja cukru.  

Co prawda wielkanocne jajka z czekolady jedzone są tylko przez kilka dni, ale zwyczaj ten pokazuje na ile dzieci (ale także i ich rodzice) przywykli do nadmiarowej ilości słodyczy w diecie.

W samej Wielkiej Brytanii produkcja jajek czekoladowych warta jest ponad 200 mln funtów w skali roku.  Tyle że usługi stomatologiczne z pewnością więcej, biorąc pod uwagę fakt, że dentyści na Wyspach Brytyjskich odnotowują 20 proc. wzrost liczby hospitalizacji dzieci do lat 10 z powodu rozległej próchnicy.

Pojawiają się pomysły, by wprowadzić zwyczaj dekorowania jajek gotowanych na twardo i zabawy w chowanie jajek,  w tej zdrowszej wersji. Na razie bez wielkiego efektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH