PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wiedza o ludziach zakodowana w zębach

ms
15-01-2015, 08:11
Wiedza o ludziach zakodowana w zębach Zęby na usługach antropologów (foto: sxc.hu)
Śladowe ilości czterech izotopów ołowiu, zawarte w szkliwie zębów, nieomylnie powiedzą o miejscu, w którym człowiek zarówno wzrastał, jak i spędzał dorosłe życie.

Praca naukowa ma tytuł "The Pb isotopic record of historical to modern human lead exposure". Opracowanie to zamieścił w "Science of The Total Environment" prof. geologii George D. Kamenov.

Naukowiec w taki oto sposób tłumaczy „ołowiową" teorię. Otóż na powierzchni ziemi powszechnie występują cztery izotopy ołowiu. Zawierają je przede wszystkim skały i ziemia. Dzieci przyswajają ten pierwiastek wdychając pył ze skał oraz spożywając warzywa, owoce i zboża rosnące z reguły w regionie, w którym żyją konsumenci. Analizując skład chemiczny szkliwa można określić miejsce pobytu człowieka.

Wiedząc także i to, że trzonowce formują się około trzeciego roku życia, siekacze i kły około piątego a zęby mądrości - ósmego, można ustalić także i to, czy dziecko zmieniało miejsce zamieszkania w pierwszych latach życia, a jak tak - to z grubsza wskazać gdzie przebywało.
Okazuje się, że układ izotopów ołowiu zdradzić może i to czy ząb należy do osoby współcześnie żyjącej, czy też do zamieszkującej ziemię w czasach przedindustrialnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
starzenie się   trzecie trzonowce   zęby mądrości  

POLECAMY W SERWISACH