PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wdzięczny pacjent na święta przynosi prezent...

kan
22-12-2017, 11:31
Wdzięczny pacjent na święta przynosi prezent... Ostrożnie z przyjmowaniem prezentów (fot. pixabay)
Należy się dobrze zastanowić czy przyjęcie świątecznego prezentu od pacjenta lub przedstawiciela firmy farmaceutycznej lub medycznej nie ogranicza obiektywizmu opinii zawodowej  lub nie podważa zaufanie do zawodu stomatologa.

Zbliżają się święta, a to czas szczególny i wielu lekarzy może otrzymywać prezenty w dowód wdzięczności od swoich pacjentów. Według danych brytyjskich 80 proc. dentystów otrzymało w 2016 r. co najmniej jeden prezent w tym okresie. Najczęściej były to czekoladki i inne luksusowe towary spożywcze oraz alkohol. Zdarzały się jednak i prezenty bardziej oryginale jak głowa świni, bażant, czy choinkowe ozdoby samodzielnie wykonane, pisze portal Dentistry.co.uk.

To duża przyjemność dla lekarza, gdy pacjent czuje potrzebę odwdzięczenia się za opiekę. Niestety niekiedy przyjmowanie prezentów może nie być w zgodzie kodeksem etyki lekarskiej.
Podczas gdy przyjmowanie czekoladek czy butelki wina raczej nie budzi zastrzeżeń, to prezent bardziej oryginalny, czy po prostu droższy - wymaga pewnej ostrożności. Warto upewnić się, że pacjent rozumie, iż fakt obdarowywania dentysty nie wpłynie na jakość opieki stomatologicznej.  Co więcej, radzi portal Dentistry.co.uk, może warto, aby po takich rozmowach czy korespondencji pozostał trwały ślad w dokumentacji dentysty, o ile dentysta prezent przyjął. 

Jest i inny aspekt takiej sytuacji, bo nie chodzi tylko "podejrzenie", że korzyść finansowa może zmieniać obiektywizm lekarza, ale może być ostrzegawczym sygnałem (nie jedynym zapewne), że pacjent czy pacjentka swojego lekarza darzy uczuciem...romantycznym. Zwłaszcza wtedy mądrzej będzie taktownie odmówić przyjęcia prezentu.

W Wielkiej Brytanii lekarze rodzinni są zobowiązani do rejestrowania prezentów od pacjentów, jeśli ich wartość przekracza 100 funtów. Dentysta już takiego obowiązku nie ma, jednak zaleca się notowanie  faktu otrzymania nawet tych prezentów, które mają niewielką wartość, na wypadek pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości w przyszłości. Taka lista powinna zawierać imię i nazwisko pacjenta oraz  jego adres. Pacjent powinien zostać poinformowany o sporządzeniu takiej notatki.

Polskie służby podatkowe z chęcią przejęłyby takie rejestry polskich lekarzy dentystów.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
prezenty dla dentystów   pacjent   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH