PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wady zgryzu „zawdzięczamy” rolnikom z Azji

kopalniawiedzy.pl/szaft
16-02-2015, 14:12
Wady zgryzu „zawdzięczamy” rolnikom z Azji Rolnicy z Lewantu - to u nich badacze zaobserwowali pierwsze przypadki wad zgryzu (fot. wikipedia.org)
Wady zgryzu i stłoczenia to zjawiska, które stały się powszechne 12 tys. lat temu – przekonują naukowcy.

Eksperci z międzynarodowego zespołu badawczego odkryli, że wśród myśliwych-zbieraczy nieprawidłowy zgryz i stłoczenia prawie nie występowały. Zjawisko stało się powszechne dopiero u pierwszych rolników z południowo-zachodniej Azji.

Badacze przeanalizował żuchwy i wymiary koron zębów 292 archeologicznych szkieletów z Lewantu (obejmujących dziś Syrię, Jordanię, Liban, Izrael, Autonomię Palestyńską), Anatolii (dziś historyczna kraina Turcji) oraz Europy sprzed 28-6 tys. lat.

Naukowcy wskazali na oczywiste różnice między: europejskimi myśliwymi-zbieraczami, półosiadłymi myśliwymi-zbieraczami i przejściowymi rolnikami z Bliskiego Wschodu i Anatolii oraz europejskimi rolnikami.

Czytaj także:

Żujący gumę są lepsi 

Wiertło dentystyczne ma 140 lat 

Prof. Ron Pinhasi z University College w Dublinie dowodzi, że żuchwy pierwszych rolników świata z Lewantu nie są po prostu pomniejszonymi wersjami żuchw przodków zajmujących się myślistwem i zbieractwem. Przeszły one złożoną serię zmian kształtu.

W populacji myśliwych-zbieraczy występowała korelacja między formą żuchwy a wymiarami zębów. W pozostałych grupach jej nie było. Naukowcy podejrzewają, że może to mieć związek ze zmianami dietetycznymi.

Dieta myśliwych-zbieraczy oparta była na twardych pokarmach (surowe warzywa, surowe mięso), podczas gdy postawą wyżywienia osiadłych rolników były miękkie (ugotowane) produkty, np. zboża i warzywa. Przy przetworzonych pokarmach nie trzeba było tyle żuć, co doprowadziło do zmniejszenia żuchwy. Równolegle nie zaszła jednak odpowiednia zmiana w wymiarach zębów. Brak wystarczającej ilości miejsca skutkował wadami zgryzu i stłoczeniami.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wady zgryzu   Ron Pinhasi    stłoczenia  

POLECAMY W SERWISACH