PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W USA obfitość zębów niedźwiedzich do badań

kan
10-08-2017, 12:38
W USA obfitość zębów niedźwiedzich do badań 107602_620.jpg
W Stanach Zjednoczonych działa laboratorium badające zęby dzikich zwierząt, zapotrzebowanie na dane jest ogromne. Czekają na nie naukowcy zajmujący się ochroną przyrody i ...myśliwi.

Przybywa niedźwiedzi w Stanach Zjednoczonych, a naukowcom niedźwiedzich zębów do badania. Zęby najczęściej pochodzą od osobników zabitych podczas polowań (odstrzał tych zwierząt jest legalny na terenie całego kraju) a także tych, które giną pod kołami samochodów.

Większość niedźwiedzich zębów trafia do laboratorium w Montanie, największego tego typu ośrodka w USA. W okresie  2009 - 2016 opracowano tam 220 tys. zębów.  Zęby są analizowane pod mikroskopem. W ten sposób uzyskiwane są cenne informacje na temat średniego wieku populacji czarnych niedźwiedzi. Ponadto na tej podstawie można wnioskować w jakim rejonie rodzi się najwięcej młodych.

Myśliwi mają obowiązek wyrwać jeden ząb każdemu upolowanemu przez siebie niedźwiedziowi. Chętnie to robią, bo wiedzą, że w ten sposób dowiedzą się więcej o swoim trofeum, choć na wynik (z powodu obłożenia pracą laboratorium) muszą czekać do dziewięciu miesięcy.

Więcej: abcnews.go.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania na zwierzętach   zęby  

POLECAMY W SERWISACH