PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Nigerii dentofobię zwalczają elektrowstrząsami

jsz
11-06-2014, 09:41
W Nigerii dentofobię zwalczają elektrowstrząsami W Nigerii dentofobię zwalczają elektrowstrząsami (University w Benin)
Gdyby była skuteczna metoda przeciwdziałaniu dentofobii, to nie byłoby ich aż tak wielu. Tym razem do listy metod zwalczających strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym kolejną pozycję dopisali naukowcy z Nigerii.

Propagatorzy leczenia dentofibii elektroimpulsami, stymulującymi mózg pacjenta - pochodzą z Nigerii (Department of Mental Health, University of Benin Teaching Hospital w Benin).

Eksperymentowi poddano 40 osób, które chronicznie bały się dentysty, a dokładniej bólu związanego z leczeniem stomatologicznym.

Ochotników podzielono na cztery grupy: jedną poddano stymulowaniu delikatnymi impulsami elektrycznymi (elektrody usytuowane były na czaszkach), w przypadku drugiej grupy zastosowano terapię relaksacyjną, trzecia zaznała obu metod wspomagających jednocześnie, czwarta - chociaż myślała, że naukowcy także wobec niej stosują leczenie, nie była poddana żadnym zabiegom wspomagającym.

Efekty były takie, jakich sobie życzyli nigeryjscy uczeni. U pierwszej grupy pacjentów zaobserwowano zdecydowanie niższy próg odczuwania strachu. Bariera ta została na tyle zmniejszona, iż osoby stymulowane elektroimpulsami mogły poddać się leczeniu stomatologicznemu.
Ten sam sposób stosowany jest przez specjalistów z Department of Mental Health, University of Benin Teaching Hospital w przypadku ciężarnych kobiet, aby mogły przezwyciężyć strach przed bólami porodowymi.

Nigeryjscy naukowcy ustalili poza tym, że implementacja zarówno impulsów elektrycznych, jak i metody relaksacyjnej - nie przekłada się na lepsze rezultaty walki z dentofobią.
Warto wspomnieć, że ci pacjenci, w których celowano placebo, nie zmniejszyli w sobie poziomu odczuwania strachu.

Wyniki prac opublikowano w "IOSR Journal of Dental and Medical Sciences" (IOSR-JDMS) e-ISSN: 2279-0853, p-ISSN: 2279-0861. Volume 10, Issue 4 2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia   strach przed dentystą  

POLECAMY W SERWISACH