PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W których specjalizacjach rządzą kobiety?

30-04-2013, 00:01
W których specjalizacjach rządzą kobiety? (fot. sxc.hu)
W których specjalizacjach rządzą kobiety? (fot. sxc.hu)
Jak wynika z analizy międzynarodowego portalu CareerBuilder, cztery spośród piętnastu najlepiej płatnych zawodów w USA, są zdominowane przez kobiety. Wśród nich znajdują się trzy specjalizacje stomatologiczne.

Najnowsze badania przeprowadzone w USA, choć nie są dedykowane branży stomatologicznej, przy okazji odkrywają o niej ciekawą prawdę. W całym kraju wśród stomatologów ze specjalizacjami: chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja i protetyka, obecnie jest więcej kobiet niż mężczyzn.

Kobiety w 57 proc. reprezentują amerykańską chirurgię szczękowo-twarzową, taki sam odsetek dotyczy również ortodoncji. W przypadku protetyki, z kolei, jest to aż 62 proc. Według badań, niemal połowa dentystów w USA to kobiety (49 proc.), ale obserwatorzy podkreślają, że w ostatnich latach zauważa się wyraźny trend rosnący.

W Polsce nie ma oficjalnych statystyk rozróżniających płeć stomatologów oraz ich specjalizację. Z danych Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia z 2011 r. wiemy jednak, że na 38 335 lekarzy dentystów uprawnionych do wykonywania zawodu - 29 746 to kobiety (ponad 77 proc).

Polska - kraj dentystów- kobiet (zobacz tabelę)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: CSIOZ

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dentysta w USA  

POLECAMY W SERWISACH