PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W Indiach jest za mało dentystów a może być jeszcze gorzej

03-10-2012, 04:38
W Indiach jest za mało dentystów a może być jeszcze gorzej (źródło: sxc.hu)
W Indiach jest za mało dentystów a może być jeszcze gorzej (źródło: sxc.hu)
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Indiach przypada mniej niż 1 (0,8) stomatolog na 10.000 mieszkańców. Zapotrzebowania na nowych lekarzy wydają się nie rozumieć studenci, którzy gremialnie oblewają egzaminy końcowe.

Jak nie należy zdawać egzaminów zawodowych pokazują studenci stomatologii z południowego stanu kraju Tamil Nadu (jedenasty pod względem wielkości stan Indii). W ostatniej sesji, aż 60 procent z nich je oblało. To i tak lepiej niż rok wcześniej, kiedy niezliczonych egzaminów było ich 10 proc. więcej. Wtedy władzom uczelni oberwało się nawet od ministra zdrowia, który wymusił zmianę systemu egzaminowania. Do 2011 roku studentom wystarczyło uzyskać 50 proc. punktów z łączonego egzaminu teoretyczno-praktycznego. Teraz wymagane jest po 50 proc. z każdego, gdyż egzaminy rozdzielono. Nie może być tak, iż władze uczelni są dumne ze studentów, którzy chwalą się wysokim wynikiem z teorii nie zważając na fatalny z praktyki grzmiał minister zdrowia.

Ci, którym podwinęła się noga, winą obarczają władze stanu, które wyłączyły Tamil Nadu, spod wspólnego dla Indii systemu nauczania. Narzekają, że oprócz egzaminów, w ostatnim roku zobowiązani są m.in. do złożenia ośmiu prac z: pedodoncji, periodontologii, chirurgii stomatologicznej, stomatologii zachowawczej, ortodoncji, protetyki i zdrowia publicznego. Sesja poprawkowa czeka ich w lutym 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   egzaminy   studia   Indie  

POLECAMY W SERWISACH