PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Uwaga - audycja (nie) zawiera lokowanie dentysty

27-08-2012, 10:30
Uwaga - audycja (nie) zawiera lokowanie dentysty
Uwaga - audycja (nie) zawiera lokowanie dentysty
W jesiennej ramówce największych stacji telewizyjnych, prawdopodobnie jedyną postacią, która mogłaby promować zdrowie jamy ustnej pozostanie dr Iwona Majewska (Aleksandra Mikołajczyk), dentystka z serialu Na wspólnej. Dlaczego polskiej kinematografii tak trudno stworzyć edukacyjny profil aktora-dentysty?

Stacja TVN promocję serialu Lekarze rozpoczął długo przed premierą. Dobry czas antenowy i przede wszystkim głośne nazwiska (Małaszyński, Stenka, Różdżka, Polk) z marszu miały zagwarantować kilkumilionową publiczność przed telewizorami.

Wątpliwości od samego początku budził tytuł. Z informacji producenta wynikało bowiem, iż opowiada o perypetiach zawowodowo - prywatnych wyłącznie chirurgów. Nie chciano jednak nadawać mu tytułu Chirurdzy, zapewne, aby nie kojarzył się z amerykańskim hitem Greys Anatomy. I choć może być łudzący, w żadnym z odcinków nie powinniśmy się spodziewać wątku dentystycznego, ani nawet z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej. Potwierdza to zresztą lista konsultantów medycznych pracujących przy serialu. Prof. Zbigniew Gaciong, dr hab. Krzysztof Bojakowski czy prof. Bibiana Mossakowska, są autorytetami, ale na pewno nie w stomatologii.

Na dobre i na złe

Lekarzy dentystów próżno szukać także w szpitalu w Leśnej Górze, czyli miejscu akcji pierwszego w Polsce serialu medycznego Na dobre i na złe. Wprawdzie zdjęcia do jednego z odcinków (nr 279) kręcone były w warszawskiej przychodni stomatologicznej Anident (sceny z udziałem Tomasza Kota i Agnieszki Dygant), ale wątek nie miał wymiaru edukacyjnego dla pacjentów.

Klan

Najwięcej pretensji można mieć do twórców serialu Klan. Tasiemiec obsadzony dziesiątkami postaci w każdym z odcinków przemyca różnorakie systemy wartości i zachowań: szacunek do tradycji, model wzorcowej rodziny, mycie rąk przed posiłkiem a nawet picie lampki koniaku po obiedzie na dobre krążenie. Wszystko tylko nie regularne wizyty u dentysty.

Ranczo

Nieco trudniej, wkomponowanie postaci lekarza dentysty może przyjść scenarzystom serialu Ranczo. Specyfika planu, czyli niewielkiego miasteczka Wilkowyje, gdzieś na Lubelszczyźnie, zakłada tylko jednego lekarza internistę. Kiedy w jednym z odcinków, zamierzał wyjechać do pracy za granicę, wszyscy mieszkańcy od wójta po proboszcza szukali fortelu, aby go zatrzymać. W końcu lekarz w miasteczku być musi. Ale nie dentysta. Jakże pięknie wpisuje się to jednak w rzeczywistość stomatologiczną. Wskaźnik próchnicy i bezzębności na wsiach jest bardzo wysoki.

M jak miłość

Ilona Łepkowska, znana scenarzystka, wątek profilaktyki stomatologicznej pomijała nie tylko w Klanie, Na dobre i na złe czy Barwach szczęścia, ale robi to dalej w najchętniej oglądanym polskim serialu M jak miłość.

Popularność tego serialu wykorzystała jednak firma z naszej branży. Teresa Lipowska, znana jako Barbara Mostowiak rozpoczęła współpracę z firmą GlaxoSmithKline, stając się twarzą kampanii reklamowej kremów do mocowania protez zębowych.

SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   profilaktyka   serial   lobby  

POLECAMY W SERWISACH