• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

USA: rośnie zapotrzebowanie na mobilną pomoc dentystyczną

sacbee.com/szaft
12-01-2015, 09:25
USA: rośnie zapotrzebowanie na mobilną pomoc dentystyczną W 2014 r. o licencję na świadczenie mobilnych usług dentystycznych ubiegało się ponad pół tysiąca osób (fot. sxc.hu)
W 2014 r. California Dental Hygienists Association wydało 540 licencje umożliwiające higienistom i higienistkom dentystycznym świadczenie mobilnych usług w domach pacjentów. Poza mury gabinetów wychodzą również dentyści.

Wyniki badań pokazują, że ok. 30 proc. populacji USA ma problem z dostępem do opieki stomatologicznej. Ma on nie tylko wymiar logistyczny, ale także geograficzny, językowy i ekonomiczny.

- Mobilne wizyty dentystyczne eliminują bariery i pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej tym, którzy są ograniczeni ruchowo - podkreśla Alicia Malaby z California Dental Association. Wprawdzie organizacja nie monitoruje, ilu dentystów leczy poza gabinetem, jednak są dowody, że takie świadczenia są realizowane. 

Dowodem na potwierdzenie tych słów jest chociażby działalność dr Dave'a Kanas'a. Kilka lat temu zrezygnował z etatowej pracy w gabinecie i przeszedł na emeryturę. Nie chciał jednak zupełnie rezygnować z pracy, więc postanowił, że spróbuje pomóc tym, którzy do gabinetu dentysty mają „pod górkę". Wyposażony w przenośny aparat rtg oraz jednorazowe narzędzia odwiedza głównie osoby starsze i niepełnosprawne. Jest stałym gościem domów seniora. Pacjenci go uwielbiają, często odnajdując w nim nie tylko lekarza, ale także przyjaciela. 

Pionierem mobilnej opieki dentystycznej w Californi był jednak higienista - Judy Boothby. W 1998 r. na terenie stanu stworzył licencję o nazwie "Registered Dental Hygienist in Alternative Practice". Odwiedzał od 50-70 osób w tygodniu, głównie ciężko chorych np. na autyzm, czy stwardnienie rozsiane. Kilka osób zawdzięcza mu życie - odpowiednio wcześnie zdiagnozował u nich nowotwór jamy ustnej.

To właśnie higienistki i higieniści z wykształceniem dentystycznym stanowią o sile mobilnej opieki dentystycznej w Californi. W 2014 r. o licencję na świadczenie takich usług ubiegało się ponad pół tysiąca osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH