• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Uprawiasz sport? Możesz mieć problemy z zębami

ws
03-08-2015, 10:28
Uprawiasz sport? Możesz mieć problemy z zębami Sport osłabia zęby (foto: pixabay)
W maju publikowaliśmy wyniki badań niemieckich naukowców, którzy na łamach Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports opisali przyczyny zwiększonego ryzyka chorób zębów u osób czynie uprawiających sport. Teraz do tych samych badań odniósł się lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic, a prywatnie zapalony biegacz i triathlonista.

- Większość z napojów stosowanych przez sportowców jest wysokosłodzona i od lat znajduje się na czarnej liście dentystów. Cukry w nich zawarte przekształcają się w jamie ustnej w groźne kwasy, w efekcie czego poziom pH śliny spada poniżej 5.5. Powstaje środowisko sprzyjające uszkodzeniom szkliwa oraz rozwojowi bakterii - tłumaczy lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic, a prywatnie zapalony biegacz i triathlonista.

Jak podawał infoDENT24.pl: triatloniści, podczas treningów i zawodów, regularnie konsumują, bogate w węglowodany batony i popijają je napojami energetycznymi. Taka dieta nie jest szczęśliwym rozwiązaniem dla szkliwa zębów. W jamie ustnej triatlonistów następują niekorzystne zmiany pH (spadek poniżej 5,5). 83,9 proc. ankietowanych triatlonistów, ćwicząc - pije energetyczne napoje i aż 93,5 proc. spożywa odżywcze batony. Tymczasem z zagrożeń zdaje sobie sprawę zaledwie 3,2 proc. sportowców.

- Jednoczesne wysychanie ust i nawadnianie ich napojem bogatym w cukier sprawia, że zamiast środowiska zasadowego, w ustach pojawiają się kwasy i cukry dostarczane z napojem. To przyczynia się do zmiękczania szkliwa i spękań, tworzy także pożywkę dla groźnych bakterii będących źródłem m.in. infekcji, nieprzyjemnego zapachu z ust, osadu - mówi Wojciech Fąferko, który dodaje, że wystarczy szybka płukanka. To pozwoli na wymycie z ust resztek cukru, pobudzi także ślinianki do produkcji śliny, która w naturalny sposób reguluje poziom pH.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   pH śliny   napoje słodzone  

POLECAMY W SERWISACH