PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ubóstwo determinuje liczbę ubytków

PAP/rynekzdrowia.pl/ŁS
03-12-2014, 07:53
Ubóstwo determinuje liczbę ubytków Według badań stan higieny jamy ustnej był wyraźnie gorszy u 20 proc. najuboższych w porównaniu z 20 proc. najbogatszych (fot. sxc.hu)
Po 70. roku życia najubożsi Brytyjczycy mają o 8 zębów mniej niż najbogatsi – informuje "Journal of Dental Research". Badania obejmujące ponad 6000 osób przeprowadzili naukowcy z Newcastle University, University College w Londynie, Newcastle upon Tyne NHS Foundation Trust oraz National Centre for Social Research.

Jak się okazało, stan higieny jamy ustnej był wyraźnie gorszy u 20 proc. najuboższych w porównaniu z 20 proc. najbogatszych. U osób po 70. roku życia przekładało się to na mniejszą liczbę zębów o osiem. To znacząca różnica; jedna czwarta całego uzębienia zdrowej, dorosłej osoby. Niskim dochodom, gorszej pracy i gorszemu wykształceniu częściej towarzyszyły również: próchnica i choroby dziąseł.

Wcześniejsze badania wykazały, że młodsze pokolenie ma zęby w lepszym stanie niż miały poprzednie generacje, będąc w podobnym wieku.

Jak zaznaczył prof. Jimmy Steele z Newcastle University, różnica stanu jamy ustnej pomiędzy bogatymi a biednymi ma wiele przyczyn, a dostępność leczenia jest tylko jedną z nich.

Autorzy badań zalecają pragnącym zachować zdrowe zęby, aby unikali słodkich pokarmów i napojów, czyścili zęby pastą z dodatkiem fluoru dwa razy dziennie (szczególne przed snem) i regularnie odwiedzali dentystę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ubóstwo   liczba ubytków   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH