• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Turkmenistan: dentysta prezydentem po raz trzeci

en/PAP
13-02-2017, 09:24
Turkmenistan: dentysta prezydentem po raz trzeci Kubankuły Berdymuchammedow, były dentysta, rządzi Turkmenistanem twardą ręką (fot. Wikipedia)
Kubankuły Berdymuchammedow zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich i będzie sprawował urząd po raz trzeci.

Berdymuchammedow ma 59 lat, to były minister zdrowia i osobisty dentysta poprzedniego przywódcy Turkmenistanu Saparmurada Nijazowa. Berdymuchammedow rządzi Turkmenistanem od 2006 r. Urząd objął po śmierci Nijazowa, byłego komunistycznego sekretarza, który ogłosił się prezydentem dożywotnim oraz "turkmenbaszą" - przywódcą wszystkich Turkmenów świata.

Berdymuchammedow w 1979 r. ukończył Turkmeński Państwowy Instytut Medyczny i rozpoczął pracę jako lekarz dentysta. Ukończył również medyczne studia magisterskie w Moskwie.

W czasach rządów Nijazowa, w 1995 r. Berdimuhamedow został dyrektorem centrum dentystycznego przy Ministerstwie Zdrowia i Przemysłu Medycznego. W 1997 r. objął stanowisko ministra zdrowia, a w 2001 r. - funkcję wicepremiera.

Po objęciu rządów przez obecnego prezydenta odwilż nie nastąpiła, jedynie kult "turkmenbaszy" Nijazowa zastąpił kult Berdymuchammedowa. W zeszłym roku wykreślił on z konstytucji zapisy ograniczające liczbę prezydenckich kadencji oraz limit wieku przywódcy, co w praktyce umożliwia mu panowanie do końca jego dni. Kadencję ponadto wydłużono - z pięciu do siedmiu lat.

Jak orzekła jeszcze przed wyborami broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch, w Turkmenistanie żadne jeszcze wybory nie były wolne ani uczciwe i te niedzielne nie były wyjątkiem od reguły.  Jeszcze po pierwszej elekcji opinia publiczna żartowała, że jedyną płaszczyzną, którą będzie mógł kierować Berdimuhamedow bez konsultacji ze swoim zwierzchnikiem Rosją, stanie się opieka stomatologiczna. 

Czytaj także: Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhammedow - prezydent dentysta

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta  

POLECAMY W SERWISACH