PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Tłusty czwartek - w miesiącu bez cukru

kan
08-02-2018, 08:37
Tłusty czwartek - w miesiącu bez cukru Jak prowadzić skuteczną walkę z cukrem w diecie? (fot. pixabay)
W Polsce tzw. tłusty czwartek, a w Wielkiej Brytanii trwa akcja  "Luty - wolny od cukru". To inicjatywa onkologów, ale brytyjscy dentyści mają podobne pomysły. Na przykład firma oferująca ubezpieczenia stomatologiczne Dentplan prowadziła analogiczną akcję profilaktyczną we wrześniu 2017 r.

Cancer Research UK  ogłosił luty miesiącem bez cukru. Ci, którzy do tej akcji się dołączają deklarują, że nie będą spożywać cukru przez cały miesiąc.

Cel tego działania, to nie tylko pomoc w straceniu nadmiarowych kilogramów (co obniża ryzyko zachorowania na co najmniej 13 typów nowotworów), ale wpływa też korzystnie na zdrowie jamy ustnej.

Brytyjska firma, prowadząca ubezpieczenia stomatologiczne Denplan, prowadziła podobną kampanię co roku, we wrześniu. Walkę z cukrem podjęła na wszystkich frontach.  Na stronie internetowej pojawiły się informacje na temat "ukrytego" cukru dodawanego do różnych produktów spożywczych, ryzyka zdrowotnego związanego z nadmiarem cukru w diecie, a także rady jak sobie pomóc by skutecznie zmniejszyć spożycie cukru i oczywiście jak przestrzegać właściwej higieny jamy ustnej.

Badania skuteczności tej akcji w 2016 r,. ujawniły, że co trzecia osoba próbuje ograniczać cukier w diecie. Równie dużo osób nie zamierzać robić nic w tym kierunku, ponieważ uważa, że nie je za dużo cukru, zaś 15 proc. bardzo aktywnie redukuje spożycie cukru, zaś 9 proc. planuje takie ograniczenie przeprowadzić, 8 proc. chce, ale nie wie jak.

- Na problem cukru w diecie wpływa wiele czynników, ale jeśli udaje się nam zwiększać świadomość jaka dawka cukru jest zdrowa, zachęcać do czytania etykiet produktów spożywczych i napojów, wybierania tego co naprawdę zdrowe, to tym samym już robimy dużo dla poprawy zdrowia jamy ustnej i poprawy zdrowia ogólnego - podsumował kampanię Henry Clover, dyrektor  Denplan.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   próchnica   dieta  

POLECAMY W SERWISACH