PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczoteczka do zębów synonimem luksusu?

js
20-10-2015, 11:36
Szczoteczka do zębów synonimem luksusu? Ozdobny szczoteczki z epoki wiktoriańskiej
Szczoteczki do zębów trafiły pod strzechy dopiero w 1885 r., wówczas ruszyła ich masowa produkcja. Wcześniej szczoteczki do zębów uznawane były jako produkt luksusowy.

Prawdziwy szczoteczkowy boom zaczął się wraz z pojawieniem się na rynku (początkowo amerykańskim - 1938 r.) szczoteczki z włosiem nylonowym. Dopiero od tego czasu w zasadzie każdy mógł sobie pozwolić na mycie zębów przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

W 1728 r. francuski lekarz Pierre Fucharre stworzył szczoteczkę do zębów, wykorzystując końskie włosie, wystarczająco miękkie i elastyczne, aby było skuteczne. Szczoteczkę do zębów opatentowano ponad sto lat później, w USA (w 1857 r.).

Przedmiot do czyszczenia zębów podarowali światu Chińczycy. Uczynili to mniej więcej w VIII w. n.e. Ówczesne szczoteczki nie były tak twarde, aby dokładnie czyścić zęby. W Europie nie stały się hitem. Przełom nastąpił po kilkuset latach. W XVII w. zaczęto produkować ozdobne szczoteczki do zębów. Do Europy trafiały luksusowe szczoteczki importowane z Chin. Ich rączki wykonane były ze srebra, złota, kości słoniowej, bogato inkrustowane rączki stanowiły niekiedy prawdziwe arcydzieła. Ich właściciele często postrzegali sprzęt do higieny jamy ustnej jako drogocenny eksponat, a nie przedmiot do codziennego użytku.

Dzisiaj także jest wiele propozycji szczoteczek dla ludzi bogatych, ot chociażby Reinast Luxury Toothbrush, którą wyceniono na 4200 USD.

Może to przyczyna, dla której na świecie więcej jest użytkowników telefonów komórkowych (4,8 mld) niż szczoteczek do zębów (4,2 mld)?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH