PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Szczerbata Premier League

ms
04-11-2015, 09:26
Szczerbata Premier League Piłkarze ligi angielskiej mają problemy z uzębieniem (foto: pixabay)
W angielskiej lidze piłki nożnej, powszechnie uznawanej za najlepszą na świecie, grają zawodnicy z katastrofalnym stanem uzębienia – wynika z badań, przeprowadzonych przez pracowników University College London.

Fakty są takie, że czterech na dziesięciu futbolistów z Premier League zmaga się z zaawansowaną próchnicą, sześciu piłkarzom na dziesięciu doskwiera erozja zębów, a ośmiu na dziesięciu ma poważne problemy z dziąsłami – raportuje prof. Ian Needleman z UCL.

Uzębienie zawodników takich klubów, jak: Manchester United, Southampton, West Ham, Hull City oraz Swansea jest w gorszym stanie niż zęby statystycznego Brytyjczyka.

Badaniami objęto 187 zawodników z ośmiu angielskich klubów (nie tylko z Premier League). Dentyści analizowali stan uzębienia i jamy ustnej piłkarzy, ale także pytali ich w jaki sposób problemy z zębami mają wpływ na przebieg ich treningów i dyspozycję podczas meczów. Połowa z badanych twierdziła, że z chorym uzębieniem czują się niekomfortowo. 7 proc. pytanych stwierdziło, że ból towarzyszący zepsutym zębom, często uniemożliwiał im realizowanie planu treningów i utrudniał pełne zaangażowanie podczas meczów.

Przyczyna tego stanu rzeczy nie leży oczywiście w niedostatku pieniędzy na opiekę stomatologiczną, ani w braku czasu na leczenie. Chodzi przede wszystkim o częste wspomaganie piłkarzy energetycznymi napojami i batonami, w których zasadniczym składnikiem są cukry. Podczas wysiłku fizycznego często jama ustna wysycha, brak śliny przyspiesza procesy chorobowe.

Właściciele angielskich klubów piłkarskich natychmiast odpowiedzieli na zatrważające wyniki badania UCL. Wdrożono program naprawczy, który w szybkim tempie przywrócić ma zdrowy uśmiech Premier League.

Więcej: telegraph.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   próchnica statystyki   badania kontrolne  

POLECAMY W SERWISACH