PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Świat z piętnem stomatologii

en
04-07-2017, 10:59
Świat z piętnem stomatologii W wyimaginowanym świecie pasta do zębów staje się narzędziem do prania mózgu (fot. pixabay)
W klinice stomatologicznej dochodzi do zamiany ról, dentyści stają się pacjentami, a pacjenci biorą się za leczenie. Na wizytę muszą przychodzić z własnymi wiertłami, zamiast wacików, wkłada im się do ust chrupki kukurydziane. Niebagatelną rolę pełni pasta do zębów, która staje się narzędziem do prania mózgu.

Sztuka "Dryl" autorstwa Wojciecha Bruszewskiego wystawiona przez  Teatr Powszechny w Łodzi to absurdalny w formie musical przedstawiający grupę społeczną manipulowaną przez władzę. Premiera spektaklu zakończyła XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Co prawda bohaterami spektaklu są dentyści i ich pacjenci, jednak zamiarem autora sztuki  nie jest ośmieszanie środowiska stomatologów. To jedynie grupa społeczna, na której prowadzony jest eksperyment. Przedstawiana sytuacja pozornie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. W klinice dentystycznej dochodzi do zamiany ról, dentyści stają się pacjentami i odwrotnie, a więc o profesjonalnej opiece stomatologicznej nie ma nawet co marzyć.

Eksperyment polega na poddaniu tej grupy manipulacji ze strony władzy. Środowisko dentystyczne okazuje się na nią niezwykle podatne. Wszelkie wynalazki w dziedzinie stomatologii są monitorowane przez władzę. Stąd i najnowsze osiągnięcie  – emitująca fale radiowe pasta do zębów – natychmiast zostaje przejęta przez władzę. Za jej pomocą zamiast mycia zębów obywatelom funduje się pranie mózgu.

Dentyści w nie mniejszym stopniu ulegają wpływom hierarchów Kościoła. Za swoją patronkę wybierają św. Apolonię, pozbawioną zębów w czasie tortur. Powstaje pomysł, żeby na procesji Bożego Ciała dzieci z koszyków wyrzucały zęby zamiast kwiatów.

Spektakl przybrał formę absurdalnego musicalu. Muzykę skomponował Sebastian Ładyżyński. Sztukę wyreżyserowała  Marta Streker.

Więcej: tulodz.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta  

POLECAMY W SERWISACH