PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Student stomatologii spogląda notorycznie w gwiazdy

ms
01-03-2018, 11:02
Student stomatologii spogląda notorycznie w gwiazdy Gabriel Murawski: astronom dentysta (foto: FB)
Chodzi o Gabriela Murawskiego, studenta stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który ma szlachetne hobby – obserwowanie planet pozasłonecznych.

Obserwowanie oczywiście nie ma nic wspólnego ze spoglądaniem w rozgwieżdżone niebo, tak popularne wśród romantyków. Gabriel Murawski najchętniej prowadzi rejestracje tranzytów planet pozasłonecznych z użyciem specjalistycznej kamery ASI178MM-c oraz obiektywu 300mm f/2.8 na mocowaniu FD firmy C.

- Sprzęt sprawdził się znakomicie – wyjawia przyszły dentysta, który od lipca do września zewidencjonował 15 tranzytów. Okazuje się, że wśród 15 planet pozasłonecznych jest jedna, która dopiero otrzymała status kandydatki, a więc oczekuje na potwierdzenie.

Gabriel Murawski do większych swoich sukcesów w 2017 r. zalicza zaobserwowanie i potwierdzenie zmienności gwiazdy o oznaczeniu HD 5843.

Pasja młodego astronoma – przyszłego dentysty jest fascynująca. Już widzimy oczyma wyobraźni projekcje rozgwieżdżonego nieba, które pacjenci będą mogli obserwować na suficie gabinetu dentystycznego lek. dent. Gabriela Murawskiego. Osoby leżące na fotelu dentystycznym miałyby podwójną korzyść z przebywania w gabinecie dentysty – astronoma. Standardowo byłyby leczone, a ponadstandardowo podziwiałyby piękno ciał niebieskich, o których opowiadałby podczas zabiegu młody stomatolog. Gabriel Murawski nie musiałby nawet prosić pacjentów o ukazanie zębów, bo usta same otwierałyby się w podziwie dla piękna natury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH